Jesteś w: Strona główna » Biznes » Prawo

KE odrzuca protest krajów, m.in. Polski, w sprawie delegowania pracowników

20.07.2016 13:40  Prawo
KE odrzuca protest krajów, m.in. Polski, w sprawie delegowania pracowników Komisja Europejska odrzuciła protest jedenastu krajów, w tym Polski, w sprawie delegowania pracowników. Nie udało się więc państwom Europy Środkowo-Wschodniej zablokować przepisów. Bruksela zapowiada dalsze prace nad zmianami w dyrektywie,które - jak podkreśla rząd w Warszawie - są niekorzystne dla polskich firm.

Komisja Europejska zaproponowała, by osoby wysyłane do pracy za granicę otrzymywały te same wynagrodzenia co lokalni pracownicy - czyli pensję plus wszystkie dodatki przysługujące w danym kraju. Według firm z Europy Środkowo-Wschodniej, te przepisy sprawią, że delegowanie pracowników stanie się nieopłacalne. Do tej pory tańsi pracownicy z naszego regionu byli bardziej konkurencyjni niż ci na Zachodzie Europy. I to nie spodobało się bogatym krajom tej części kontynentu, głównie Francji, Niemcom, Belgii i Holandii, które mówiły o dumpingu socjalnym i naciskały na Komisję, by wprowadziła zmiany. Gdy Bruksela ugięła się pod presją, Polska zaapelowała o wycofanie się z tych propozycji. Rząd w Warszawie argumentował, że różnice w wynagrodzeniach na wschodzie i zachodzie Europy to rezultat różnic w poziomie rozwoju gospodarczego, a nie przejaw nieuczciwej konkurencji.

To sprawa ważna dla Polski, bo wysyła ona najwięcej pracowników za granicę - prawie pół miliona na dwa miliony delegowanych w całej Unii. I to Polska właśnie stała na czele grupy, która oprotestowała propozycje Komisji. Wykorzystała procedurę tak zwanej żółtej kartki i zmobilizowała inne kraje. W sumie sprzeciwiły się parlamenty 11 państw. Jednak dziś Komisja odrzuciła zastrzeżenia. Jest jeszcze możliwość zablokowania przepisów, kiedy zajmą się nimi unijne państwa, ale będzie to bardzo trudne.

IAR

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Nareszcie ktoś skojarzyło ze Polak ma być traktowany jak równy nie tylko pracodawca bo oni tylko narzekają a mają wszystko

  ~Jurek   (21 lipca 2016 o 19:39)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Trzeba wyrównać płace we wszystkich krajach UE i będzie uczciwie...

  ~tl132   (21 lipca 2016 o 19:30)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes