Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU
Jesteś w: Strona główna » Biznes » Prawo

MRPiPS przygotuje nowelę propozycji Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy

13.04.2018 13:09  Prawo
MRPiPS przygotuje nowelę propozycji Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziała, że resort przygotuje nowelizację propozycji Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.

Komisja w połowie marca przekazała minister Elżbiecie Rafalskiej dwa projekty - Kodeks Pracy i Kodeks Zbiorowego Prawa Pracy. Oba projekty są owocem 18- miesięcznej pracy Komisji, która powołana została 15 września 2016 roku przez ówczesną premier Beatę Szydło.

Minister Rafalska podkreśliła, że potrzebny jest nowy Kodeks Pracy ale nie wyobraża sobie, by nowe przepisy były przyjęte bez zgody stron, które je opracowywały. Minister zaznaczyła przy tym, że dorobek Komisji jest na tyle cenny i na tyle ważny i ciekawy, że będzie można z niego korzstać przy pracach legislacyjnych w resorcie. Minister zapowiedziała, że pewne elementy dorobku Komisji dotyczące czasu pracy będą wykorzystane jako propozycja nowelizacji kodeksu. Dodała, że te przepisy jak i pozostała część propozycji wymaga oceny skutków regulacji.

Przekazane resortowi rodziny i pracy przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy projekty były przyjęte w Komisji stosunkiem głosów 10 do 3, jeden z członków był nieobecny. Przeciwko były NSZZ Solidarność, OPZZ oraz Pracodawcy RP.
Zdaniem ekspertów, obowiązujący obecnie kodeks pracy wymaga zmian, gdyż jest przestarzały, skomplikowany i zupełnie nie przystaje do współczesnych realiów rynku pracy. Powstał w 1974 roku i jak mówiła dzisiaj minister Rafalska, był nowelizowany ponad 100 razy.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes