Jesteś w: Strona główna » Biznes » Prawo

Ministerstwo Cyfryzacji publikuje projekt ustawy o ochronie danych

14.09.2017 11:29  Prawo
Ministerstwo Cyfryzacji publikuje projekt ustawy o ochronie danych Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało dziś projekt nowej ustawy o ochronie danych osobowych. Resort chce stworzyć nowy urząd, który za naruszenie prawa będzie nakładał wysokie kary.

Użytkownicy internetu zyskają nowe narzędzia ochrony swoich danych. Jak mówi Maciej Kawecki z ministerstwa, chodzi między innymi o prawo do bycia zapomnianym. Po wejściu nowych regulacji w życie, internauta, który na przykład zrezygnuje z usług portalu społecznościowego, może żądać od jego administratora usunięcia wszystkich danych osobowych. Dziś jest możliwe tworzenie kopii zapasowych i przechowywanie ich na serwerach.

Maciej Kawecki zapowiedział, że karanie będzie między innymi tak zwane spamowanie, czy handel danymi osobowymi. Jego zdaniem ograniczy to ilość niechcianych telefonów z ofertami handlowymi, czy zapychanie skrzynek mailowych od nieznanych adresatów.

Nowe przepisy nakładają też nowe obowiązki dotyczące przechowywania danych na różne instytucje, wśród których są między innymi banki.

Projekt Ministerstwa Cyfryzacji zostanie teraz poddany konsultacjom społecznym. Potem zajmie się nim rada ministrów. Nowe przepisy mają wejść w życie do 25 maja 2018 roku.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes