Jesteś w: Strona główna » Biznes » Prawo

Podsumowanie roku 2017 w branży nieruchomości komercyjnych pod kątem ważnych dla niej zmian prawnych

25.01.2018 13:25  Prawo
Podsumowanie roku 2017 w branży nieruchomości komercyjnych pod kątem ważnych dla niej zmian prawnych
W minionym roku dominowały dyskusje dotyczące projektów zmian prawno-podatkowych i ich wpływu na rynek nieruchomości. Głównymi tematami były podatek galeryjny czy zakaz handlu w niedzielę. Wciąż będą to żywe dyskusje, gdyż już na początku br. weszły w życie duże zmiany w podatkach dochodowych.

edna z nich wprowadza zupełnie nowy podatek, który obejmie właścicieli nieruchomości komercyjnych, tj. handlowo-usługowych i biurowych. Podatek należy odprowadzać od nieruchomości komercyjnych z tytułu własności budynku biurowego i handlowo-usługowego położonego w Polsce, którego wartość początkowa przekracza 10 mln zł. Oznacza to, że opodatkowanie będzie miało zastosowanie jedynie do dużych podatników, prowadzących działalność o znacznej skali.

Podatek od wymienionych w ustawie przychodów z tytułu własności ww. budynków komercyjnych wynosi 0,035% podstawy opodatkowania za każdy miesiąc. Podatek może sprawić, że inwestorzy będą chcieli przenieść część kosztów na najemców. Nowy przepis prawny może szczególnie dotknąć właścicieli nieruchomości z dużą ilością pustostanów.
 
Jeśli chodzi o inne zmiany w prawie to można przypuszczać, że 2018 rok stanie pod znakiem poszukiwania sposobów na zrekompensowanie potencjalnych strat wynikających z zakazu handlu w niedzielę. Niewykluczone, że spowoduje to szybszy rozwój handlu online. Natomiast właściciele obiektów z pewnością będą szukać sposobów ograniczenia nieuniknionych strat związanych z nowym prawem, np. poprzez organizacja eventów na terenach galerii z możliwością dokonania zakupu produktu online.

Andrzej Brochocki, wspólnik zarządzający Kancelaria Brochocki

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes