Jesteś w: Strona główna » Biznes » Prawo

Pracodawcy i pracownicy chcą nowelizacji Kodeksu Pracy

16.12.2014 12:15  Prawo
Pracodawcy i pracownicy chcą nowelizacji Kodeksu Pracy Jak wynika z badań TNS Polska (październik 2014), prawie 70 proc. aktywnych zawodowo Polaków dopuszcza możliwość pracy w sobotę. Dla 34 proc. czynnikiem przekonującym byłaby w tym przypadku możliwość odebrania z tego tytułu wynagrodzenia.

Niestety Polska to jedyny kraj członkowski Unii Europejskiej, który nie dopuszcza takiej opcji. Zdaniem polskich przedsiębiorców reprezentujących rozmaite gałęzie krajowej gospodarki, Kodeks Pracy po raz kolejny nie przystaje do aktualnych potrzeb rynku.

Aby wypełnić istniejącą lukę prawną, we wrześniu tego roku posłowie zgłosili projekt zmiany w Kodeksie Pracy. Jednozdaniowy – „Na wniosek pracownika lub w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w dniu wolnym od pracy, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 § 1 pkt 1, za każdą godzinę pracy w dniu wolnym od pracy”. Propozycja miała na celu swego rodzaju zrównanie statusu sobotniej pracy z pracą w niedzielę lub dni świąteczne.

- Poselski projekt zmiany wprowadza elastyczność wyboru dla pracowników w sytuacji, gdy nie ma możliwości odebrania dnia wolnego, na przykład ze względu na kończący się okres rozliczeniowy – tłumaczy Jolanta Jaworska, Wiceprezes ABSL. – Potrzebę uelastycznienia Kodeksu Pracy w tym zakresie zgłasza nie tylko biznes, ale również pracownicy. Niestety w rezultacie błędnego lub niedokładnego zapoznania się z tą propozycją, w mediach pojawiło się wiele negatywnych komentarzy sugerujących, że do polskiego prawa może wrócić 6-dniowy tydzień pracy. Nic bardziej błędnego. Kodeks Pracy zawiera bowiem szereg zapisów chroniących interesy pracownika. Należy też pamiętać, że praca w sobotę miałaby odbywać się tylko w szczególnych sytuacjach  – dodaje.

Po pierwsze, sposób rekompensaty za pracę w sobotę musi zostać najpierw uzgodniony między pracodawcą, a samym pracownikiem. Jednocześnie powinna tu obowiązywać zasada oddania w pierwszej kolejności dnia wolnego. Po drugie, Kodeks Pracy jasno ustala 150 godzinny roczny limit nadgodzin, maksymalnie 48 godzinny tydzień pracy z nadgodzinami, 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego czy 11 godzin odpoczynku dobowego.

- Nowelizacja Kodeksu Pracy ma dostosować go oczywiście do norm Unii Europejskiej, ale przede wszystkim ma ona uwzględnić postulaty, które zgłaszają polskie firmy i ich pracownicy. Doprecyzowanie zasad rekompensaty za tzw. pracę w sobotę ma na celu uzupełnienie luki w prawie i legalizację już i tak stosowanych praktyk. Aktualne zapisy Kodeksu często nijak mają się do reguł i potrzeb dzisiejszego rynku i trzeba dążyć do odwrócenia tej tendencji – komentuje Mariola Posiewka-Kowalska, Radca Prawny, Baker & McKenzie.

Równocześnie, przedstawiciele organizacji reprezentujących interesy pracodawców i pracowników zwracają uwagę, że możliwość przyznawania wynagrodzenia z tytułu pracy w sobotę oznaczają dodatkowe wpływy do budżetu państwa (podatki i składki na ubezpieczenie). Ponadto, rachunek ekonomiczny jasno pokazuje, że wypłacanie dodatku do pensji, który wynosiłby 100 proc. za każdą godzinę pracy (za pracę w sobotę można by zarobić 2 razy więcej niż w dni robocze), w dłuższej perspektywie czasowej może przyczynić się do zwiększenia zarobków polskich pracowników.  Czas pokaże, czy relikt prawny nie dający w tej kwestii prawa wyboru zostanie w końcu z Kodeksu usunięty. Pierwsze czytanie projektu zmiany do Kodeksu Pracy powinno odbyć się jeszcze w grudniu.


ABSL


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Nie martwcie się. Ma byc nowa prezydentka, co całkiem zmieni prawo :)

  arka0   (11 marca 2015 o 00:14)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • też czytałam właśnie o wielu sprawach u Brykczyńskich odnośnie praw pracownika. sama ich poleciłam bratu

  ~arletta   (19 grudnia 2014 o 15:54)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes