Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU
Jesteś w: Strona główna » Biznes » Prawo

Prezes Sądu Najwyższego poinformowała KE o działaniach ws. postanowienia TSUE

06.11.2018 10:46  Prawo
Prezes Sądu Najwyższego poinformowała KE o działaniach ws. postanowienia TSUE Pierwszy prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przesłała do Komisji Europejskiej informację o środkach podjętych w Sądzie Najwyższym w celu pełnego zastosowania się do postanowienia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 19 października 2018 r., podał SN.  Informacja została również przesłana do wiadomości Trybunału Sprawiedliwości UE, podano także.

"W zawiadomieniu prezes Gersdorf poinformowała, że w dniu 19 października br. wszyscy sędziowie Sądu Najwyższego objęci zakresem działania środków tymczasowych zostali zawezwani do podjęcia obowiązków służbowych w Sądzie Najwyższym i do dnia 31 października 22 sędziów stawiło się w Sądzie Najwyższym, a części z nich już przydzielono sprawy do rozpoznania" - czytamy w komunikacie.

Prezes poinformował również, że organy władzy ustawodawczej i wykonawczej prowadzą rozważania co do sposobu wykonania przedmiotowego postanowienia.

"W szczególności, wątpliwości tychże organów wywołuje to, czy dla zapewnienia by sędziowie Sądu Najwyższego których dotyczą przepisy wymienione w postanowieniu z dnia 19 października 2018 r. mogli pełnić funkcję na tym stanowisku, korzystając z tego samego statusu, takich samych praw i warunków zatrudnienia, jakie przysługiwały im do dnia 3 kwietnia 2018 r., konieczna jest zmiana ustawy z dnia 8 grudnia 2018 r. o Sądzie Najwyższym  DZ. U. z 2018 r. poz. 5 ze zm.)" - napisała prezes Gersdorf.

19 października br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał postanowienie, w którym Polska została zobowiązana natychmiast zawiesić stosowanie przepisów krajowych dotyczących obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego, postanowienie wiceprezesa Trybunału znajduje zastosowanie z mocą wsteczną do sędziów Sądu Najwyższego, których te przepisy dotyczą. 

ISBnews

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes