Jesteś w: Strona główna » Biznes » Prawo

Rząd zajmie się sukcesją w firmach

06.02.2018 02:28  Prawo
Rząd zajmie się sukcesją w firmach Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii chce ułatwić przetrwanie firm między śmiercią właściciela a objęciem jej przez sukcesorów. Odpowiednimi przepisami zajmą się ministrowie podczas posiedzenia rządu.

Prezes fundacji Firmy Rodzinne Katarzyna Gierczak Grupińska podkreśla, że przedsiębiorcy od lat czekali na tę regulację. Zdaniem rozmówczyni IAR przepisy pozwolą na przetrwanie firm i kontynuacje ich działalności po śmierci właściciela. Katarzyna Gierczak Grupińska wskazuje także, iż rodzina właściciela będzie miała czas na zorganizowanie pracy po jego śmierci.

W przetrwaniu firmy pomóc ma tak zwany zarządca sukcesyjny. Resort zakłada, że o powołaniu tej osoby, jeszcze za życia, będzie decydował sam przedsiębiorca. Regulacja ma zapewnić między innymi ciągłość zatrudnienia pracowników czy rozliczeń podatkowych.

Spadkobiercy będą mogli też posługiwać się starym NIP-em.
Obecnie śmierć właściciela firmy oznacza w praktyce jej likwidację. Prawni następcy nie mogą kontynuować działalności gospodarczej na tych samych zasadach co spadkodawca. Jak wskazuje ministerstwo przedsiębiorczości, problemem dla właścicieli firm bywa także znalezienie następcy.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes