Jesteś w: Strona główna » Biznes » Prawo

Sejm rozpocznie prace nad prezydenckim projektem ws. pomocy dla frankowiczów

13.10.2017 04:47  Prawo
Sejm rozpocznie prace nad prezydenckim projektem ws. pomocy dla frankowiczów Na posiedzeniu plenarnym Sejmu odbędzie się dziś pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy, który ma pomóc finansowo posiadaczom kredytów hipotecznych zaciągniętych we frankach szwajcarskich. 

Propozycja głowy państwa zakłada: łatwiejsze wnioskowanie kredytobiorców o pomoc, większe i dłuższe wsparcie osób mających kłopoty ze spłatą zobowiązań i zachęty dla banków do przewalutowania kredytów hipotecznych na złotówki.
Szef sejmowej komisji finansów Jacek Sasin z PiS powiedział, że projekt prezydenta ma pomóc kredytobiorcom najbardziej potrzebującym wsparcia: "To jest rzeczywiście projekt dający możliwość faktycznej pomocy osobom w najtrudniejszej sytuacji. Ci, którzy przez mocny wzrost kursu franka nie mogą dziś realnie obsługiwać swoich kredytów, będą mogli otrzymać pomoc i na korzystnych warunkach przewalutować swoje kredyty.

Myślę, że to jest teraz najlepsze rozwiązanie, jakie Sejm może teraz przyjąć. Parlament powinien to z kolei możliwie szybko rozpatrzeć" - mówi poseł PiS.

Jacek Sasin dodaje, że oprócz prezydenckiej inicjatywy, w pomoc "frankowiczom" zaangażowana jest też partia rządząca oraz parlament. "Propozycja prezydenta nie rozwiąże całego problemu tej grupy. Większość kredytów nie będzie przewalutowywana, ale przyjmowane są kolejne mechanizmy. Jest możliwość dobrowolnego przewalutowania, jako komisja finansów poprosiliśmy o informację w tej sprawie między innymi Komisję Nadzoru Finansowego, jest też droga sądowa - często wybierana przez kredytobiorców. Kumulując te różne działania, można powiedzieć, że idziemy w kierunku rozwiązania tego problemu" - wylicza.

Prezydencki projekt skrytykował poseł PO Marcin Kierwiński. Politykowi opozycji nie podoba się to, że z zapisów nie będą mogli skorzystać kredytobiorcy w lepszej sytuacji finansowej: "W kampanii wyborczej były konkretne obietnice składane przez prezydenta. One skupiały się wokół tego, że pomoże wszystkim "frankowieczom" i w szerokim wymiarze. teraz tego nie ma" - mówi Marcin Kierwiński.

Prezydent zaproponował między innymi dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie, a także wprowadzenie możliwości odwołania w przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku przez bank. Dodatkowo zwiększona zostanie wysokość możliwego comiesięcznego wsparcia z 1500 na 2000 złotych, wydłużony okres możliwego wsparcia z 18 do 36 miesięcy oraz wydłużony okres bezprocentowej spłaty otrzymanego z Funduszu wsparcia z 8 do 12 lat. Możliwe będzie także umorzenie części zobowiązań, szczególnie w sytuacji, gdy dana osoba regularnie spłaca raty.

Według zapisów zaproponowanej przez prezydenta ustawy wprowadzone zostaną również inne narzędzia wspierania kredytobiorców. Chodzi o możliwość otrzymania jednorazowej pożyczki na spłatę zobowiązania w przypadku sprzedaży nieruchomości. Jej wysokość może wynieść do 72 tysięcy złotych, natomiast zasady spłaty będą podobne do tych, które obowiązują przy wsparciu w spłacaniu rat. Banki, które zdecydują się restrukturyzować, czyli "odwalutowywać" kredyty odnoszone do walut obcych będą mogły liczyć na zwrot różnic bilansowych między wartością kredytów przed restrukturyzacją i po niej. Źródłem finansowania wsparcia będzie, działający w ramach Funduszu Wsparcia, Fundusz Restrukturyzacyjny
.
IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes