Jesteś w: Strona główna » Biznes » Prawo

Ustawa ograniczająca handel w niedziele efektem kompromisu

28.02.2018 16:50  Prawo
Ustawa ograniczająca handel w niedziele efektem kompromisu Ustawa ograniczająca handel w niedziele jest efektem półtorarocznej pracy, której celem było znalezienie kompromisu pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami - zapewniali wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed oraz przewodniczący sejmowej podkomisji do spraw rynku pracy Janusz Śniadek.

Na konferencji prasowej wiceminister Stanisław Szwed przypomniał, że ustawa, która wchodzi w życie jutro, zakłada stopniowe ograniczanie możliwości handlu w niedziele. W tym roku handlowe będą po dwie niedziele w miesiącu, w przyszłym po jednej na miesiąc, a od 2020 roku handlować będzie można przez siedem niedziel w roku. Te siedem wyjątków obejmie dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia, jedną przed Wielkanocą oraz ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

W Wielką Sobotę i w Wigilię Bożego Narodzenia handel będzie dozwolony do 14.00 - przypomniał wiceminister Stanisław Szwed. Odnosząc się do obaw przedsiębiorców, że ograniczenie handlu zaszkodzi rynkowi pracy, zapewnił, że są one nieuzasadnione, gdyż w handlu brakuje obecnie około 150 tysięcy osób. "Nie ma więc obawy, że ktoś straci pracę" - zaznaczył minister. Zwrócił też uwagę na dorabiających w weekendy studentów i osoby zatrudniane dorywczo. Stanisław Szwed podkreślił, że na rynku pracy jest wiele wakatów szczególnie w usługach. Nie ma więc zagrożenia, że te osoby w weekendy nie będą mogły dorabiać. Minister Stanisław Szwed odniósł się też do informacji o próbach omijania ograniczenia handlu. Zaznaczył, że w przypadku nagminnego łamania ograniczenia, ustawa będzie nowelizowana.

Poseł Janusz Śniadek przypomniał, że obywatelski projekt w sprawie ograniczenia handlu w niedziele wpłynął do Sejmu 22 września 2016 roku. Projekt ustawy był rozpatrywany przez prawie półtora roku. Wnikliwie rozważane były wszelkie uwagi i wątpliwości zgłaszane nie tylko przez stronę rządową ale też środowiska związane z handlem. Wprowadzono wiele wyjątków. W niedziele nie będzie problemu z zakupieniem paliwa czy jedzenia w podróży.

Handel będzie dozwolony między innymi w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w placówkach pocztowych, na dworcach, portach lotniczych. Handlować w niedziele będzie też mógł właściciel sklepu, pod warunkiem, że sam stanie za ladą.

Według Janusza Śniadka, udało się pogodzić z jednej strony interesy środowiska przedstawiającego argumenty natury ekonomicznej, z drugiej argumenty podkreślające kulturowe i światopoglądowe aspekty niedzieli wolnej od pracy.
Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi kara w wysokości od 1 tysiąca złotych do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Minister Stanisław Szwed podkreślił, że przestrzeganie przepisów będzie kontrolowała Państwowa Inspekcja Pracy, a pierwsze kontrole odbędą się 11 marca. W tym właśnie dniu po raz pierwszy zgodnie z ustawą niedziela nie będzie handlowa.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes