Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU
Jesteś w: Strona główna » Biznes » Prawo

Ułatwienia dla zadłużonych

09.07.2018 14:34  Prawo
Ułatwienia dla zadłużonych Skrócenie okresu przedawnienia roszczeń z 10 do 6 lat zakłada nowelizacja Kodeksu cywilnego, która wchodzi dziś w życie. Zmiany przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Rzecznik ministerstwa sprawiedliwości Jan Kanthak powiedział, że zmiany wprowadzone przez resort są korzystne dla konsumentów. Problem, jak twierdzi rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej, polegał na tym, że firmy windykacyjne zgłaszały się z przedawnionym zobowiązaniem do dłużnika. Obecne przepisy zobowiązują sąd do sprawdzenia czy dług nie jest przeterminowany.

Analityk Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych Łukasz Piechowiak przyznaje, że zmiana będzie miała wpływ nie tylko na branżę windykacyjną, ale także pożyczkową. Skala tego wpływu, jego zdaniem nie będzie jednak duża. Firmy pożyczkowe, które współpracują z sektorem wierzytelności, będą musiały lepiej sprawdzać swoich klientów.
Nie wszystkie okresy przedawnień są skrócone. W przypadku długów z działalności gospodarczej czy dochodów z najmu bądź dzierżawy termin ten pozostaje bez zmian i wynosi 3 lata.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes