Inwestycje.pl

« Powrót

Władze Iranu chcą, aby Rosja wybudowała 5 elektrowni jądrowych

Przeznaczają na ten cel około 40 miliardów dolarów. Rosyjscy specjaliści wybudowali już w Iranie jedną elektrownię atomową, która została uruchomiona 12 września.

Krytycznie pomoc Moskwy dla Teheranu ocenili zachodni politycy i eksperci, którzy obawiają się, że Iran wykorzysta program badań jądrowych do skonstruowania własnej bomby atomowej. Według agencji Interfax, trwają rosyjsko-irańskie rozmowy o wybudowaniu przez rosyjskich specjalistów dwóch laboratoriów i pięciu elektrowni jądrowych. Laboratoria mają zostać zlokalizowane przy centrum badań jądrowych w Isfahanie i obok próbnego reaktora w okolicach Araki. Ich koszt szacowany jest na 7 miliardów dolarów, a umowa może zostać podpisana do końca listopada. Według źródeł w Iranie, na które powołuje się agencja Interfax, dobiegają końca negocjacje kontraktu na budowę 5 elektrowni jądrowych. Szef Rosyjskiej Agencji Energii Jądrowej Siergiej Kirienko twierdzi, że reaktory jądrowe są tak skonstruowane, że nie można ich wykorzystać do produkcji broni masowego rażenia.
 

W związku z narastającym napięciem wokół irańskiego programu jądrowego rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow radził ekspertom w Waszyngtonie i krajach NATO, aby nie wyciągali pochopnych wniosków i nie straszyli władz w Teheranie działaniami zbrojnymi. Szef rosyjskiej dyplomacji zasugerował wznowienie międzynarodowych rozmów tak zwanej "szóstki" - Rosja, Chiny, USA, Francja, Niemcy, Wielka Brytania - z Iranem.

IAR

es