Inwestycje.pl

« Powrót

Rząd szykuje atak na przedsiębiorców

Państwowa kasa musi być rzeczywiście pusta skoro rząd Donalda Tuska szykuje się do podatkowego ataku na samozatrudnionych.

W Polsce jest około 3 mln osób, które prowadzą własne biznesy, w tym 1,3 mln to tak zwani samozatrudnieni. Jak poinformowała „Rzeczpospolita” rząd przygotowuje się do kolejnego podatkowego ataku na tę grupę zawodową. Kolejną, bo właśnie podniesiona została składka rentowa. Teraz cios ma być dotkliwszy, ale oczywiście obudowany PR-em społecznej sprawiedliwości.

Na czym ma polegać nowy pomysł rządu Platformy Obywatelskiej? Otóż, jak podała „Rzeczpospolita”, w Ministerstwie Finansów trwają intensywne prace nad zmianą obecnie obowiązującego prawa. To nowe ma spowodować, by składki emerytalno-rentowe płacone przez przedsiębiorców (pod tą nazwą kryją się też osoby samozatrudnione) były uzależnione od dochodów. Teraz ponad 90 procent przedsiębiorców płaci do ZUS minimalne składki ubezpieczeniowe. To minimum (617 zł bez ubezpieczenia chorobowego; w sumie osoba prowadząca działalność gospodarczą płaci co miesiąc prawie tysiąc złotych) obliczane jest od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia – w tym roku od 2150 zł. Zmiana polegałaby na tym, że przedsiębiorcy płaciliby składki od rzeczywistego dochodu. To znaczy, że dla 2/3 z nich, zarabiających powyżej 2150 zł, składki byłyby wyższe, a dla tych zarabiających mniej – niższe. W sumie jednak ta grupa pracujących dopłaciłaby ZUS ok. 4 mld zł, czyli średnio około 1300 zł rocznie.

Ciekawe, że o tych propozycjach nikt wcześniej nikogo nie informował. Poza tym należy też postawić pytanie dlaczego rząd Donalda Tuska tak szybko i sprawnie dusi przedsiębiorców (w tym samozatrudnionych), a jakoś od wielu lat nie jest w stanie takimi samymi stawkami opodatkować chociażby rolników. A co z sędziami, prokuratorami, wojskowymi, parlamentarzystami (część swojego wynagrodzenia nazwali dietą i podatki mają w nosie) i szeregiem innych uprzywilejowanych podatkowo? A co z obroną polskiego kapitału przed wyprowadzaniem go do rajów podatkowych? A co z absurdalnymi zwolnieniami podatkowymi wielu zagranicznych przedsięwzięć?

A tak przy okazji jeszcze jedno pytanie. Dlaczego rząd nie prostuje prawnych absurdów, które bezzasadnie obciążają niemałą grupę osób. Myślę tu chociażby o podwójnej składce na ubezpieczenie zdrowotne, które muszą płacić na przykład samozatrudnieni będący również na etatach, czy osoby prowadzące działalność na przykład w dwóch spółkach jawnych czy cywilnych? Oczywiście ten podwójny haracz ściągany przez państwo nie powoduje lepszej, podwójnej opieki zdrowotnej. Jest ona taka sama dla wszystkich, zarówno dla tych płacących raz, jak i dla tych płacących kilka razy. Czyli mówiąc prościej opieka ta jest bardzo słabiutka (albo jej nie ma w ogóle), bo nie każdemu choremu przysługuje łóżko w szpitalu przy ulicy Wolskiej w Warszawie... Trudno takie działania państwa nazwać inaczej niż prawnym złodziejstwem – haraczem rodem z mrożkowskiej wyobraźni.

Tomasz Miarecki
Inwestycje.pl