Inwestycje.pl

« Powrót

Studencie, zarób na PICIE!

Student, który w 2011 r. pracował na umowę o dzieło lub zlecenie musi złożyć PIT-37 i od fiskusa może odzyskać nawet 556 zł zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego. Na stronie www.pit-student.pl studenci znajdą kalkulator, który wyliczy należną kwotę zwrotu podatku oraz informacje niezbędne do rozliczenia się z urzędem skarbowym. Mają na to czas do 30 kwietnia.

Jeśli student pracował w zeszłym roku na umowę zlecenie lub o dzieło, regularnie lub tylko dorywczo, i zarobił ponad 3091 zł na jego koncie już parę dni po wypełnieniu PIT-a może znaleźć się zwrot należnego mu podatku w wysokości nawet 556 zł. Jeśli zarobił mniej – odzyska proporcjonalnie mniej.

Do końca lutego pracujący student otrzymał od każdego z pracodawców, u których zarobił jakiekolwiek pieniądze w 2011 r. PIT-11 – informację o swoich dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek. Tego PIT-a pracodawca przesyła także do Urzędu Skarbowego, więc nie ma co liczyć na to, że urząd nie wie o naszych zeszłorocznych dochodach i uda się uciec od obowiązku rozliczenia się. Skarbówka może domagać się wyjaśnień aż do końca 2017 r. – dopiero wtedy rozliczenie podatku dochodowego przedawnia się, a my możemy pozbyć się swoich PIT-ów (tych otrzymanych w tym roku od pracodawcy i tego, który składamy w urzędzie lub wysyłamy elektronicznie).

Szybsze rozliczenie, szybki zwrot

PIT musi znaleźć się w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia 2012 r., ale im szybciej student się rozliczy, tym prędzej dostanie zwrot podatku. Wypełnionego PIT-a można wydrukować i zanieść do urzędu osobiście, przesłać pocztą lub za pomocą Internetu (specjalistyczną aplikacją, nie mailem). Ostatnia możliwość – przesłanie deklaracji do systemu e-deklaracje.gov.pl (platformy Ministerstwa Finansów) – pozwoli na szybsze uzyskanie zwrotu podatku. Aby z niej skorzystać trzeba podać swoje dane oraz kwotę przychodu z deklaracji złożonej w 2011 roku (jeśli ktoś pierwszy raz w życiu rozlicza PIT-a – wpisuje 0). Co ważne – jeśli studentowi nie należy się zwrot, a wręcz przeciwnie – musi on dopłacić fiskusowi, termin przelania dopłaty podatku mija 30 kwietnia br., nawet jeśli ktoś wcześniej złożył wypełnioną deklarację.

Wysłanie e-pita to dobre rozwiązanie dla studentów także ze względu na to, że zdecydowana większość żaków studiuje poza miejscem zamieszkania, więc możliwość osobistego doręczenia deklaracji pracownikowi skarbówki ma mocno utrudnioną. Rozliczenie przez internet pozwoli uniknąć urzędowych kolejek i wypełnić podatkowy obowiązek szybciej i bez wychodzenia z domu.

I choć na zwrot podatku fiskus ma 3 miesiące od momentu złożenia deklaracji, z informacji od użytkowników programu e-pity, którzy swoją deklarację przesłali w tym roku do urzędu elektronicznie wynika, że zwrot nadpłaty może znaleźć się na koncie już po 4 dniach!

Nie zawsze składasz PIT-a

Studenci nie muszą składać PIT-a jeśli otrzymywali wyłącznie dochody zwolnione z podatków, np. stypendium naukowe, doktoranckie albo socjalne. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie stypendia są zwolnione z podatku – zależy to od rodzaju stypendium (naukowe, sportowe, socjalne lub pracownicze) oraz jego fundatora (pracodawca, szkoła, organ państwa, organizacja społeczna lub osoba prywatna). Jednak nawet jeśli stypendium nie jest zwolnione z opodatkowania i dochód z niego należy wykazać w zeznaniu, wciąż można skorzystać z kwoty przychodu niepodlegającej opodatkowaniu, która wynosi 3091 zł rocznie.

Na podstawie otrzymanego od pracodawcy PIT-11 każdy student musi wypełnić deklarację PIT-37 i złożyć ją w Urzędzie Skarbowym w miejscu zamieszkania. Z programem e-pity wypełnienie deklaracji jest naprawdę proste – wystarczy przepisać dane z PIT-11 do okienek programu, które wyglądają identycznie jak PIT od pracodawcy. Ogranicza to możliwość popełnienia błędów i pozwala wypełnić deklarację w 5 minut. Program e-pity prowadzi użytkownika za rękę – podpowiada, co gdzie wpisać i na co zwrócić uwagę. Jeśli ktoś pracował w kilku miejscach i ma kilka PIT-11, może je rozliczyć dołączając kolejne deklaracje.

– e-pity pomogą każdemu studentowi poprawnie wypełnić deklarację, nawet bez znajomości przepisów podatkowych. Program jest bardzo intuicyjny w obsłudze, a większość pól uzupełniana jest automatycznie po podaniu podstawowych informacji. Aplikacja działa także na systemach Mac OS i Linux – mówi Adam Mielcarski, prezes zarządu e-file sp. z o.o., producenta programu e-pity.

Ulga dla studenta

Poza kwotą wolną od podatku, rozliczający się student powinien także pamiętać o przysługujących mu ulgach, które mogą obniżyć wartość uzyskanego dochodu. Od dochodu może odliczyć m. in. wydatki na internet (zarówno stacjonarny, jak i mobilny) do kwoty 760 zł. Nie ma przy tym znaczenia, czy mieszkanie, w którym korzysta z sieci jest własne, wynajmowane, czy użyczone. Ważne, aby na fakturach były jego dane osobowe.

Ponadto nie każdy student, który otrzymywał dochody w zeszłym roku musi w ogóle się rozliczać. Zwolnione z obowiązku składania zeznania podatkowego są osoby, których jedynym dochodem były stypendia naukowe i socjalne i to bez względu na tryb – stacjonarny czy zaoczny – studiów. Również świadczenia otrzymywane od uczelni z tytułu odbywania studenckich praktyk zawodowych nie podlegają opodatkowaniu. Uzyskane w ten sposób dochody nie mogą jednak przekroczyć kwoty 2 280 zł.

www.pit-student.pl

az