Inwestycje.pl

« Powrót

Krótkoterminowy wynajem nieruchomości to nie odkryty jeszcze worek złota

Rozmowa z Pawłem Grząbką, prezesem zarządu spółki CEE Property Group o krótkoterminowym wynajmie nieruchomości  na cele turystyczne oraz biznesowe w Polsce.

- W naszym kraju powstaje coraz więcej wyspecjalizowanych podmiotów  zainteresowanych krótkoterminowym wynajmem  nieruchomości np. jako alternatywa dla drogich hoteli. Jak ocenia Pan ten rynek?


Krótkoterminowy wynajem nieruchomości na cele turystyczne czy biznesowe to interesująca forma zarabiania pieniędzy na wynajmie nieruchomości, szczególnie w porównaniu do wynajmu długoterminowego. Spowolnienie na rynku nieruchomości spowodowało, że deweloperzy wspólnie w wyspecjalizowanymi operatorami wprowadzają oferty zarządzania wynajmem lokali co daje możliwość zarabiania na własnych nieruchomościach w czasie, kiedy z lokalu nie korzystają właściciele. To umożliwia połączenie przyjemnego z pożytecznym – zarabiania i posiadania. Zarządzaniem tą działalnością  zajmuje się spora liczba małych lokalnych operatorów i jeden ogólnopolski Sun & Snow.

- Czy w polskich realiach krótkoterminowy wynajem nieruchomości jest zawsze opłacalny dla właściciela?

Krótkoterminowy wynajem nieruchomości może być opłacalny dla właściciela wyłącznie pod warunkiem, że zapewni on swojej nieruchomości odpowiednio wysokie obłożenie. Indywidualnemu właścicielowi jest ciężko to zrobić i tutaj pojawia się pole do aktywności dla firm profesjonalnie zajmujących się tego typu działalnością.  Właściciel często po okresie własnych, mizernych wyników zdobywa wiedzę, że stabilne dochody może zagwarantować mu jedynie operator z doświadczeniem, posiadający gruntowną znajomość branży turystycznej, zarówno w Polsce jak i zagranicą. Krótkoterminowy wynajem nieruchomości to nie odkryty jeszcze worek złota.

-  Na jaką stopę zwrotu w skali roku mogą liczyć właściciele, którzy zainwestowali pieniądze w zakup eleganckiego apartamentu i zarządzanie jego wynajmem powierzyli profesjonalnej firmie?

To zależy od umowy pomiędzy właścicielem nieruchomości a firmą zarządzającą wynajmem. Dla przykładu osoba, która zdecyduje się zainwestować w apartament w projekcie apartamentowo-hotelowym  Sun & Snow Resorts – Szklarska Poręba ma możliwość skorzystania z 9% gwarantowanego dochodu z wynajmu w skali roku.

-  Czy Pana zdaniem umocnienie się euro może mieć wpływ na wzrost obrotów rynku turystycznego w Polsce, a tym samym wzrost dochodów z krótkoterminowego wynajmu ?


Mocniejsze euro to większe koszty pobytu dla polskich turystów zagranicą, a z drugiej mniejsze koszty pobytu w Polsce dla turystów z zagranicy. Jedno i drugie może przełożyć się na wzrost obrotów rynku turystycznego w Polsce, a tym samym wzrost dochodów właścicieli obiektów noclegowych. 

- Powstało ostatnio kilka portali internetowych, które agregują oferty wynajmu apartamentów i hoteli.  Z międzynarodowymi koncernami zaczynają w tym zakresie rywalizować polskie firmy. Czy Pana zdaniem ten rynek w Polsce  ma aż tak duży potencjał, aby mogło na nim funkcjonować więcej niż jeden podmiot tego typu?

W krótkoterminowym wynajmie nieruchomości na cele turystyczne oraz biznesowe tkwią możliwości rozwojowe. Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na inwestycje w apartamenty, które potem zamierza wynajmować. Baza hotelowa czy szerzej noclegowa w Polsce mocno rozbudowała się w ostatnich latach. Duża liczba obiektów noclegowych, a także rozwój rynku turystycznego w Polsce stwarza komfortowe warunki dla firm pośredniczących w tego typu działalności. Trzeba pamiętać także o tym, że rezerwacja on-line to wygoda dla potencjalnych klientów, którzy rezerwacje mogą  dokonywać o każdej porze dnia i nocy. Za kilka lat nikt nie będzie korzystał z rezerwacji telefonicznych, ponieważ rezerwacja online jest prostsza, szybsza, bezpieczniejsza i dostępna przez 24 godziny na dobę. Stąd na rynku pojawiają się nowe serwisy rezerwacyjne takie jak na przykład Pobyty.pl.

-  Czym takie serwisy różnią się od firm zarządzających wynajmem jak na przykład wcześniej wspomniane Sun & Snow?


Pobyty.pl to serwis rezerwacji online, który pośredniczy w wynajmie obiektów noclegowych należących do różnych właścicieli, operatorów, hotelarzy . Rola pobyty.pl polega na prezentowaniu potencjalnym klientom oferty różnorodnych pokojów i apartamentów na terenie całego kraju. Rezerwacja online za pośrednictwem serwisu jest bezpieczna i wygodna, klienci zwykle na tego typu portalach otrzymują ponadto gwarancję najniższej ceny. Właściciel apartamentu czy hotelu nie płaci zwykle żadnych stałych opłat za prezentację obiektu w serwisie. Serwis Pobyty.pl pobiera prowizję dopiero wtedy gdy za jego pośrednictwem klient skutecznie dokona rezerwacji a pieniądze trafią bezpośrednio na konto właściciela. To hotelarze i właściciele apartamentów we własnym zakresie troszczą się
o swoje nieruchomości i obsługują klienta. Sun & Snow z kolei jest firmą, która w pełni zarządza wynajmem  apartamentów i z punktu widzenia turysty funkcjonuje  praktycznie tak samo jak właściciel nieruchomości. Firma ta pozyskuje turystów, ale także dba o bezpieczeństwo obiektu, zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa gościom poprzez  rezydenta Sun & Snow, który pozostaje do dyspozycji najemców i pośredniczy w ich kontaktach w właścicielem.

-  Jakiej wielkości prowizje stosują firmy pośredniczące w wynajmie obiektów noclegowych?

To jest indywidualna kwestia w przypadku każdej firmy, ale jeżeli  właściciel dysponuje dużą liczbą obiektów lub lokali może liczyć na korzystniejszą dla siebie prowizję. Standardowo waha się ona w granicach 10-15%.

- Na czym polega przewaga  serwisów rezerwacji online nad witrynami ogłoszeniowymi, których w tej branży jest niezliczona liczba?


Przede wszystkim na tym, że dodanie obiektu do serwisu rezerwacji online jest bezpłatne. Właściciel płaci serwisowi wynagrodzenie dopiero wtedy, kiedy turysta dokona za pośrednictwem serwisu rezerwacji. W przypadku witryn ogłoszeniowych właściciel musi zazwyczaj opłacać stały abonament, bez względu na faktyczną skuteczność.

- Współpracować tylko z jedną firmą pośredniczącą czy może warto korzystać jednocześnie z kilku?


Optymalnym dla właściciela rozwiązaniem jest skorzystanie z usług kilku tego typu podmiotów. W końcu jeśli rynek klientów porównać do jeziora z rybami to zawsze kilku wędkarzy na jego brzegu złowi więcej ryb jak pojedynczy. Zamiast więc generować koszty stałe poprzez nie do końca mierzalne działania marketingowe witryn internetowych nie pozwalających na bezpośrednią rezerwację lokalu, lepiej skorzystać z usług kolejnego serwisu rezerwacyjnego, koniecznie oferującego usługi online, któremu właściciel  zapłaci  dopiero wtedy jeżeli pozyska dla niego klientów, mając jednocześnie stale promowany lokal.

- Jak ocenia pan rozwój rynku krótkoterminowego wynajmu nieruchomości w Polsce w perspektywie najbliższych kilku lat?

O perspektywach rozwoju tego rynku najlepiej świadczy coraz większa liczba nieruchomości, przeznaczana przez właścicieli do krótkoterminowego wynajmu, a także wzrost liczby firm zarządzających i pośredniczących w tego typu działalności.  Bodźcem który jeszcze przez jakiś okres będzie nakręcał rozwój tego sektora jest Euro 2012. W związku z turniejem  nasz kraj odwiedziła duża liczba kibiców z całej Europy, którzy przekonali się co do walorów turystycznych naszego kraju. Duża część z nich w związku z niskimi dla nich kosztami pobytu z pewnością w niedalekiej przyszłości do Polski wróci.