Inwestycje.pl

« Powrót

Słabsze dane z gospodarki USA oddalają perspektywę ograniczania QE

Wczorajsza sesja w Stanach Zjednoczonych przebiegała spokojnie. Indeks S&P 500 otworzył się 0,3 proc. powyżej przedwczorajszego zamknięcia i przez półtorej godziny towarzyszyła mu nieznaczna przewaga siły podaży.

Po zakończeniu sesji w Europie indeks poruszał się już w trendzie wzrostowym, który doprowadził go do zamknięcia na poziomie 1603,26 pkt ( +0,96 proc.). Nasdaq zyskał 0,85 proc. a Dow Jones +1,08 proc. Rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich spadły o 1,93 proc. do poziomu 2,539, kończąc tym samym 7-dniową passę zwyżkową. Jedynie sektor materiałów podstawowych zanotował wczoraj spadek: -0,3 proc. Liderami wzrostów były sektor ochrony zdrowia: +1,48 proc i sektor dóbr konsumpcyjnych niecyklicznych: +1,49 proc.

Wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych po komunikacie FED z zeszłego tygodnia, osłabił aktywność wśród kupujących domy. Liczba wniosków o kredyt hipoteczny spadła o 3 proc., względem 3,3 proc. zniżki tydzień temu.

Ważną informacją dla inwestorów był trzeci-ostateczny odczyt PKB w USA. Gospodarka amerykańska rozwijała się w pierwszym kwartale wolniej, niż wskazywały  na to wcześniejsze prognozy. Wzrost PKB wyniósł 1,8 proc., przy oczekiwaniach na poziomie 2,4 proc. Na znacznie gorszy odczyt wpłynęły wydatki na usługi, które zostały zrewidowane w dół z 3,1 proc. do 1,7 proc. W wyniku słabszych usług, wydatki konsumentów wzrosły o 2,6 proc, przy prognozach: 3,4 proc. a ich kontrybucja do PKB wyniosła 1,8 p.p., zamiast 2,4 p.p. Słabsze dane nie przełożyły się na spadki na giełdzie, ponieważ oddaliły one perspektywę ograniczania skupu aktywów przez FED.

Michał Kozak
Noble Funds TFI S.A.     

kk