Inwestycje.pl

« Powrót

Polski eksport wzrósł o jedną piątą mimo rosyjskiego embarga

Obawy o to, że polscy producenci żywności dotkliwie odczują rosyjskie embargo okazały się na wyrost. Szacuje się, że w 2015 roku wartość krajowego eksportu osiągnęła poziom blisko 25 mld euro, co oznacza wzrost o jedną piątą w stosunku do roku wcześniejszego. Dobre wyniki to w dużej mierze efekt zwiększających się dostaw na rynek krajowy oraz do odbiorców z krajów Unii Europejskiej, jak również znalezienia nowych rynków zbytu.

Według szacunków firmy Atradius Credit Insurance zajmującej się ubezpieczaniem należności, w ubiegłym roku eksport żywności prawdopodobnie przekroczy próg 25 mld euro. Dla porównania, w 2014 roku wskaźnik ten zatrzymał się na kwocie 21,3 mld euro. Najwięcej towarów zostało wyeksportowanych do państw członkowskich Unii Europejskiej, zwłaszcza do Wielkiej Brytanii i Niemiec. Rośnie też wartość produktów spożywczych sprzedanych do krajów azjatyckich oraz afrykańskich. Jednak aktualnie 70 proc. krajowej produkcji żywności trafia na rynek wewnętrzny.

Arkadiusz Taraszkiewicz, dyrektor regionalny ds. oceny ryzyka w firmie Atradius Credit Insurance ocenia, że rosyjskie embargo na prodykty żywnościowe nie odbiło się tak znacząco na polskich przedsiębiorstwach, jak pierwotnie zakładano i się obawiano. Dodaje, że zakaz nałożony na polskie produkty pewnie zostanie utrzymany w tym roku, jeśli nie dłużej. Jednak Polska poradziła sobie z rosyjskim embargiem, dzięki m.in. znalezieniu klientów na nowych rynkach.

Ekspert wskazuje producentów wieprzowiny jako największych poszkodowanych zakazu importu nałożonego przez Rosję. Oni, oprócz konieczności znalezienia nowych rynków zbytu, musieli również zmagać się z negatywnym wpływem na sektor afrykańskiego pomoru świń. W przypadku wytwórców nabiału, wkrótce będą mogli oni zacząć oferować swoje wyroby nowym konsumentom, dzięki zniesieniu kwot produkcji. Z kolei producenci jabłek, o których analitycy martwili się najbardziej, ponieważ krajowe owoce pokrywały większość zapotrzebowania Rosji, z największego producenta stali się liderem wśród twórców soku jabłkowego. Ogólnie, polska żywność ma coraz lepszą renomę na świecie.

Ekspert podkreśla, że kondycja branży spożywczej jest dobra. To, co najmocniej zagraża sektorowi to m.in. niestabilne ceny oraz potencjalne spowolnienie gospodarcze. Dużą obawę budzi to, jak gospodarka zareaguje na nowe podatki nakładane przez rząd na sektor bankowy i sklepy wielkopowierzchniowe.Sylwia Stwora
Inwestycje.pl