Inwestycje.pl

« Powrót

USA znoszą embargo wobec Wietnamu

Stany Zjednoczone znoszą obowiązujące od dziesięcioleci embargo na sprzedaż uzbrojenia do Wietnamu. Poinformował o tym przebywający w tym kraju Barack Obama. W Stanach Zjednoczonych ta decyzja jest odbierana w kontekście rosnącej pozycji Chin w regionie.

Podczas wystąpienia w Hanoi prezydent Barack Obama przedstawił zniesienie obowiązującego ponad 50 lat embarga jako usunięcie pozostałości zimnej wojny w relacjach wietnamsko - amerykańskich. "Tak jak w przypadku wszystkich naszych partnerów wojskowych, sprzedaż uzbrojenia będzie musiała spełnić rygorystyczne warunki, także związane z prawami człowieka. Ta zmiana zwiększy jednak zdolności obronne Wietnamu" - mówił Obama zapewniając, że decyzja nie ma związku z amerykańską polityką wobec Chin. Media i eksperci twierdzą jednak, że jest inaczej.

Zniesienie embarga, to skutek działań Pekinu na Morzu Południowochińskim, a sprzedaż uzbrojenia ma wzmocnić pozycję Wietnamu w sporze terytorialnym z Chinami. Niektórzy analitycy spekulują, że w zamian za zniesienie embarga władze w Hanoi udostępnią marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych port w Cam Ranh Bay, który jest położony w zatoce Morza Południowochińskiego.

IAR