Inwestycje.pl

« Powrót

Spadają ceny jabłek

Nawet poniżej 20 groszy za kilogram mogą otrzymywać polscy producenci za kilogram jabłek. To najniższa cena oferowana za owoce od czasów wprowadzenia rosyjskiego embarga. Sadownicy skarżą się, że nie pokrywa ona kosztów produkcji.

Zdaniem Bożeny Noseckiej z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, przyczyną spadku cen może być tegoroczny urodzaj. Jabłek w Polsce jest bowiem o 10 procent więcej niż przed rokiem. "Mamy bardzo wysoką podaż, ale nie mamy lepszych warunków zagospodarowania tej nadpodaży. Zakładamy, że eksport nie wzrośnie w tym sezonie, tak samo jak i spożycie krajowe" - mówi Bożena Nosecka.

Polscy sadownicy będą mieli również zmniejszoną możliwość wycofywania owoców z rynku w zamian za rekompensaty. Takie wsparcie po wprowadzeniu embarga oferuje Komisja Europejska. "W ubiegłym roku było to około 290 tysięcy ton, w tym roku niecałe 90 tysięcy. Przy dużej produkcji mamy zmniejszone możliwości zagospodarowania owoców. Przy relacji popytowo-podażowej przy nadmiarze jabłek na rynku ceny naturalnie spadają" - dodaje ekspert IERiGŻ

Według danych GUS, produkcja jabłek wyniesie w tym roku 3,5 miliona ton. Na eksport przeznaczamy co czwarte jabłko.

IAR