Inwestycje.pl

« Powrót

BM Alior Bank - GPW Tygodniowy

Sytuacja rynkowa

Miniony tydzień na GPW upłynął w ścisłej korelacji z nastrojami globalnymi w kontekście decyzji banków centralnych na świecie. Kluczowe dla rynków było spotkanie amerykańskiej Rezerwy Federalnej i najnowszy kontekst polityki monetarnej w USA. O ile sam fakt podniesienia głównej stopy procentowej do poziomu 0,75% - 1,00% nie budził wątpliwości, o tyle ciekawy okazał się kontekst wypowiedzi członków Fed i nowe projekcje makroekonomiczne.

Wbrew powszechnym oczekiwaniom Rezerwa Federalna nie zaostrzyła swojej retoryki (wciąż w 2017 r. prawdopodobne są 3 podwyżki), a projekcje makro pozostały praktycznie niezmienione, co wespół z komunikatem J. Yellen dało wyraźnie impuls do wzrostu apetytu na ryzyko.

Tym samym rynki akcyjne w większości zaliczyły wzrostowy tydzień, doskonałe nastroje panowały również na EM ciągnąc za sobą również GPW. Spośród europejskich czynników giełdom sprzyjał również nieco niższy poziom ryzyka po wyborach w Holandii. Zwycięstwo obecnie współrządzącej liberalnej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji dało rynkom nadzieje na ukrócenie przewagi eurosceptyków także we Francji i Niemczech przed zbliżającymi się w
tych krajach wyborami, co dodatkowo napędzało zakupy w Europie.
 
Opublikowane w ubiegłym tygodniu dane zeszły zupełnie na drugi plan, choć spośród krajowych publikacji na uwagę zasługiwały dane o inflacji CPI, które nieco zaskoczyły, okazując się wyższe od konsensusu. Ponadto gorsze od oczekiwań okazały się dane o produkcji i sprzedaży w lutym, co rzutuje na prognozy dynamiki PKB w 1q br. Wciąż dobrą sytuację prezentuje z kolei rynek pracy, a przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie utrzymują dynamiki zgodne z oczekiwaniami. 
 
Więcej informacji w załączniku

BM Alior Bank