Inwestycje.pl

« Powrót

Przybywa odbiorców ulg zapowiadanych w Konstytucji Biznesu

Ciągle rośnie grono odbiorców, którym rząd w ramach pakietu Konstytucji Biznesu obiecuje poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Na koniec kwietnia w rejestrze REGON było 2,968 mln jednoosobowych firm, czyli o 5,8 tys. więcej niż miesiąc wcześniej. 
 
Ustawa Prawo przedsiębiorców – sztandarowy akt prawny Konstytucji Biznesu – w kwietniu doczekała się pozytywnych opinii podczas przeprowadzanych konsultacji publicznych. Kolejne etapy prac nad ustawą, obok bardziej optymistycznych prognoz co do inwestycji i wzrostu gospodarki, mogły być dodatkowym czynnikiem przyczyniającym się do utrzymania chęci zakładania firm na wysokim poziomie.

Wśród ważniejszych zmian wprowadzanych przez Prawo przedsiębiorców znajduje się m.in. zasada „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”. Zgodnie z nią przedsiębiorca nie będzie ponosił negatywnych konsekwencji działań, które nie są wyraźnie zakazane przepisami prawa.
 
Z punktu widzenia firm, które rozpoczynają prowadzenie własnej firmy, ważne są też zmiany zapowiadane równolegle do Konstytucji Biznesu, w tym poruszana ostatnio przez Tax Care propozycja wprowadzenia dla firm progresywnych składek ZUS, a także pomysł zmiany składki zdrowotnej, o którym również usłyszeliśmy w kwietniu.
 
Miesięcznie rejestruje się średnio 23,3 tys. firm
 
Od początku roku obserwujemy trwały wzrost liczby jednoosobowych działalności gospodarczych w rejestrze REGON. Na koniec kwietnia było ich 2,968 mln, czyli o niecałe 9 tys. więcej niż na początku roku oraz o 5,8 tys. więcej niż na koniec marca – miesiąca, w którym zarejestrowała się rekordowa liczba nowych firm, tj. ponad 27,5 tys.
 
 
Kwiecień co prawda nie powtórzył tak dobrego wyniku, jaki odnotowaliśmy w marcu, bo liczba nowo zarejestrowanych firm wyniosła niecałe 25 tys. Jest jednak drugim miesiącem, pod względem największej liczby zarejestrowanych nowych firm dziennie, z wynikiem 833 na dzień. Taka liczba pozwala utrzymać średniomiesięczny trend nowo rejestrowanych jednoosobowych działalności gospodarczych na stabilnym poziomie. Według stanu na koniec kwietnia br. w Polsce średnio miesięcznie przybywa 23,3 tys. nowych firm (osób fizycznych) – wynika z szacunków Tax Care.
 
 
Spada liczba wyrejestrowań
Początek drugiego kwartału przyniósł też najniższą w tym roku liczbę osób fizycznych prowadzących działalność wyrejestrowanych z rejestru REGON. Ubyło ich 19,2 tys., czyli mniej o 2,2 tys. niż miesiąc temu i o 3,6 mniej niż w lutym. To również mniej wyrejestrowań niż w kwietniu 2016 r. oraz w kwietniu 2015 r.
 
 
Wydaje się, że chęć do prowadzenia własnej działalności wychodzi z małego dołka, w którym znalazła się pod koniec ubiegłego roku i chwilę utrzymała na początku bieżącego. Świadczyć może o tym spadek wyrejestrowań na tle stabilnej aktualnej średniej nowo rejestrowanych jednoosobowych działalności gospodarczych. Jednym z wielu czynników wpływających na mniejszą chęć do zakładania firm mogła być odczuwalna w tym okresie niepewność co do stabilności otoczenia prawnego biznesu, która stanowi jedną z większych barier zgłaszanych przez właścicieli firm. Pod tym względem początek drugiego kwartału przyniósł trochę spokoju.
 
Katarzyna Miazek, Tax Care