Inwestycje.pl

« Powrót

Składka za ubezpieczenie nieruchomości ważna 12 miesięcy?

Podstawą do wypłaty środków finansowych z każdego rodzaju ubezpieczenia jest regularne opłacanie składek. Te różnią się pomiędzy sobą nie tylko wysokością, ale również częstotliwością. Jak wygląda proces opłacania składek w polisie mieszkaniowej i co ma wpływ na taką, a nie inną kwotę wnoszoną przez ubezpieczonego?

Warto od razu zaznaczyć, że ubezpieczenie nieruchomości (domu, mieszkania, garażu, domku letniskowego) to produkt gotowy – podobnie jak polisa komunikacyjna czy turystyczna. To znaczy, że z góra można określić wysokość składki, ale koniecznym jest najpierw ustalenie kryteriów jak przedmiot ubezpieczenia, suma ubezpieczenia i zakres ubezpieczenia.

 
Częstotliwość opłacania składki w polisie


Ubezpieczenie nieruchomości można obecnie zakupić na wiele sposobów. Jednym z nich jest Internet np. www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/0.html, gdzie przyszły ubezpieczony dowie się ile będzie go kosztowało objęcie ochroną posiadanego mienia stałego czy ruchomości domowych.

To, co niezmienne to częstotliwość opłacania składki. W polisach mieszkaniowych występuje model jednej wpłaty z góry za cały okres ubezpieczeniowy. A ten może wynosić odpowiednio 12 miesięcy, 24 miesiące lub nawet 36 miesięcy.

W praktyce najczęściej spotykanym i stosowanym przez Towarzystwa rozwiązaniem jest umowa na okres 1 roku. Tam, gdzie ubezpieczyciel oferuje 3 lata ochrony, zazwyczaj stosowane są opłaty ratalne czy zniżki w przypadku chęci opłacenia 36 miesięcy od razu.


W innych rodzajach ubezpieczeń częstotliwość opłacania składki wygląda następująco: 
Co wpływa na wysokość składki?W zależności od rodzaju ubezpieczenia decydujące w wysokości składki mogą być wiek kierowcy i samochodu, rodzaj aktywności ruchowej deklarowany na czas zagranicznego urlopu czy kondycja zdrowotna ubezpieczonego.

W polisie mieszkaniowej składka zależy od wybranego Towarzystwa Ubezpieczeniowego, nawet jeśli polisa zawiera te same parametry. Dlatego warto najpierw porównać oferty ubezpieczycieli na www.ubezpieczeniaonline.pl/ranking-ubezpieczen/ubezpieczenia-nieruchomosci/0.html, aby samemu ocenić i wybrać najkorzystniejszy produkt.

Ale nawet najtańsza oferta może być jeszcze bardziej korzystniejsza cenowo np. ze względu na:Opłacenie składki w ubezpieczeniu nieruchomości powoduje, że polisa chroni mienie już od następnego dnia lub dnia wskazanego w umowie.

Wartość składki w ubezpieczeniu budynku w budowie nie wygasa, nawet jeśli inwestycja została oddana do użytku przez zakończeniem ubezpieczenia. Wystarczy tylko poinformować o tym fakcie agenta ubezpieczeniowego, który przemianuje przedmiot polisy na dom czy mieszkanie.