Inwestycje.pl

« Powrót

Po pierwsze – ubezpiecz!

Kupując mieszkanie myślimy przede wszystkim o tym, jak urządzić, aby mieszkało się w nim jak najlepiej. Wybieramy meble, płytki, farby, a nasze wnętrze z dnia na dzień staje się nam coraz bliższe. Warto jednak, w ferworze planowania pomyśleć o czymś jeszcze – o ubezpieczeniu. 
 
Mieszkanie jest naszą twierdzą, miejscem, gdzie powinniśmy się czuć bezpiecznie. Dlatego niezwykle ważne jest zadbanie o to bezpieczeństwo. Dlatego warto już na początku pomyśleć o zakupie odpowiedniego ubezpieczenie. Często jednak o tym zapominamy albo bagatelizujemy sprawę. Jakie są szanse, że spotka nas kataklizm – myślimy. Ponadto, wiele banków udzielających kredytów hipotecznych uwzględnia w ofercie ubezpieczenie mieszkania.

Trzeba jednak dobrze zapoznać się z jego warunkami, gdyż często jest to podstawowa wersja świadczenia, nie zawierająca np. ubezpieczenie na wypadek zalania. A to już zdarzenie bardziej realne. 
 
- Wybierając ubezpieczenie, najlepiej wybrać ofertę niejako „szytą na miarę” – zaznacza Mariusz Łubiński, prezes firmy Admus, administrującej i zarządzającej osiedlami. – Mamy wtedy pewność, że oferta jest doskonale dopasowana do naszych potrzeb, a w przypadku wystąpienia przykrego zdarzenia będziemy mogli skorzystać z wybranej oferty – dodaje Łubiński. 
 
Podstawowe pakiety ubezpieczeń zawierają zazwyczaj ubezpieczenie od zdarzeń losowych – ognia, pożaru, czasami także od kradzieży. To ostanie warto jednak sprawdzić, bo nie każdy ubezpieczyciel oferuje ten rodzaj świadczenia w podstawowej ofercie. W takim przypadku warto rozważyć zakup rozszerzonego pakietu, chociażby o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – OC, które ustrzeże nas przed poniesieniem kosztów związanych np. z zalaniem części wspólnych nieruchomości czy zalaniem mienia sąsiadów. Z OC będzie można pokryć np. koszty odmalowania mieszkania u sąsiada czy wymiany parkietu. Często rozszerzony pakiet zapewnia także wsparcie assistance. 
 
Oznacza to, że w ramach ubezpieczenia możemy liczyć na pomoc fachowca w przypadku naprawy szkód w naszym lokalu, powstałych w wyniku zdarzenia losowego. 
 
Decydując się na ubezpieczenie mieszkania, warto pamiętać, aby dobrze oszacować jego wartość. Niestety wciąż można spotkać się z sytuacjami, w których właściciele zaniżają wartość nieruchomości, aby w rezultacie płacić niższe składki. – Niestety, w przypadku nieprzewidzianego zdarzenia losowego ubezpieczyciel wypłaci wtedy niższą kwotę ubezpieczenia, co w rezultacie może utrudnić przeprowadzenie koniecznych napraw – podkreśla Mariusz Łubiński. 
 
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ofert, dlatego też wybór tej najlepiej dopasowanej nie powinien stanowić problemu. Wprawdzie posiadanie ubezpieczenia nie uchroni nas od nieprzewidzianych zdarzeń, ale pozwoli zdecydowanie zminimalizować ich skutki.
 
Admus Sp.