Inwestycje.pl

« Powrót

KE przyznała wsparcie na budowę ważne gazociągu w Polsce

Komisja Europejska przyznała wsparcie na budowę ważnego gazociągu w Polsce. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego przeznaczy 112 milionów euro na liczący 167 km gazociąg w województwie wielkopolskim i dolnośląskim.

Gazociąg budowany między miejscowościami Lwówek i Odolanów wart jest łącznie ponad miliard złotych. Inwestycja połączy terminal LNG w Świnoujściu z istniejącą infrastrukturą Zdaniem Komisji Europejskiej projekt ten stwarza możliwości przyszłego eksportu gazu na Ukrainę, Słowację i do Republiki Czeskiej. Bruksela podkreśla, że inwestycja ta bezpośrednio przyczynia się do realizacji unii energetycznej poprzez poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Obecnie rozpoczęły się już prace budowlane. Łącznie powstanie 167 kilometrów gazociągu wysokiego ciśnienia na terenie 19 gmin. Inwestycje realizuje Gaz -System S.A. a zakończenie projektu planowane jest na początek 2019 roku. Koncern deklaruje, że latach 2015-2025 ma wybudować łącznie ponad 2000 km gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski.

IAR