Inwestycje.pl

« Powrót

Właściciele firm rodzinnych pozytywnie oceniają projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym

Właściciele firm rodzinnych pozytywnie oceniają projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym - wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych.

Dzięki nowym rozwiązaniom mają zostać usunięte bariery prawne utrudniające zarządzanie przedsiębiorstwem w razie śmierci właściciela. Chodzi o firmy prowadzone przez osobę fizyczną, na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Prace nad dokumentem nadzoruje Ministerstwo Rozwoju. W ostatnim czasie odbyły się konsultacje społeczne dotyczące proponowanych zmian.

Wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj powiedział, że przewidziano dwa rozwiązania: "albo za życia przedsiębiorcy powołanie zarządu sukcesyjnego, albo po jego śmierci współmałżonek bądź osoba, która przyjęła spadek lub zapis windykacyjny ustanawia zarządcę, który prowadzi firmę" - wyjaśnił.

Wiceprezes Inicjatywy Firm Rodzinnych Tomasz Budziak powiedział, że bardzo ważne jest stworzenie takich warunków, które zapewnią bezpieczeństwo nie tylko spadkobiercom, ale także pracownikom, kooperantom i klientom.

Resort rozwoju liczy, że jesienią projektem dokumentu zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów, a potem rząd.

IAR