Inwestycje.pl

« Powrót

BDM: KRUK Raport Analityczny: KRUK - trzymaj

Zmieniamy rekomendację z Akumuluj na Trzymaj i jednocześnie ustalamy cenę docelową na 311,7 PLN/akcję. Nasze obecne mniej optymistyczne podejście jest związane ze wzrostem kursu akcji od poprzedniego raportu analitycznego (licząc od maja’17) oraz wyzwaniami przed jakimi stoi spółka w najbliższych kwartałach.

Oceniamy, że oczekiwania inwestorów dotyczące pojawienia się szybkich pozytywnych efektów rozwoju na rynku włoskim mogły zostać schłodzone po odczycie wynikowym za 2Q’17. W naszym modelu nastawiamy się na proces, w trakcie którego Kruk będzie konsekwentnie budował wartość organizacji na nowych rynkach zagranicznych, co w horyzoncie najbliższych kwartałów będzie jednak oznaczało presję na wzrost kosztów działania (w szczególności w pozycji koszty osobowe).
 
Wreszcie zwracamy uwagę na komunikat władz spółki sugerujący, że od 2018 roku należy liczyć się ze wzrostem stopy podatkowej (przyjmujemy w modelu ok. 20%). Finalny raport za 2Q’17 wskazał, że na poziomie netto spółka pokazała ponad 101 mln PLN, a narastająco za 4 kwartały zysk netto wzrósł do 354,3 mln PLN. Z kolei EBITDA gotówkowa w 2Q’17 była wyższa o 65% r/r. Szacujemy, że za 4 ostatnie kwartały EBITDA gotówkowa wyniosła 771,6 mln PLN, co oznacza wzrost o 47% r/r.

Nakłady na nowe pakiety wierzytelności w 2Q’17 spadły w relacji r/r do 292 mln PLN (Włochy = 121 mln PLN; Rumunia = 115 mln PLN, Polska = 24 mln PLN, pozostałe rynki zagraniczne = 32 mln PLN). Władze spółki podkreślają, że sytuacja na krajowym rynku jest nadal wyzwaniem i ostatnie przetargi na pakiety wierzytelności z uwagi na ruchy
konkurencji nie spełniają kryterium przyszłej oczekiwanej dochodowości.

Wpłaty od osób zadłużonych utrzymują się na wysokim poziomie (w 2Q’17 to ok 338 mln PLN, czyli  średniorocznie już niemal 1,2 mld PLN). Dalszy wzrost strumienia odzysku powinien być determinowany głównie przez rynek włoski (na obecnym etapie jest to jednak wciąż etap początkowy działalności). Na koniec czerwca’17 wartość bilansowa portfela to
niemal 2,95 mld PLN. Ujęcie geograficzne wskazuje, że 44% portfela stanowią pakiety z Polski, wierzytelności rumuńskie to ok 28% portfela, z kolei rynek włoski odpowiadał za 19% portfela.

Więcej informacji w załączniku
 
Dom Maklerski BDM SA