Inwestycje.pl

« Powrót

BM Alior Bank - Raport Rynkowy

Informacje gospodarcze

Z kraju:
 
NBP utrzymuje cel inflacyjny na poziomie 2,5% z pasem odchyleń o 1 pkt proc.- wynika z założeń polityki pieniężnej na 2018 r. Wśród krajowych czynników niepewności dla polskiej gospodarki wymieniono dynamikę inwestycji oraz wpływ
sytuacji na rynku pracy na inflację.
 
Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w sierpniu spadła o 5,25 r/r do 158,1 tys. - podał GUS.
 
Nowe zamówienia w przemyśle na eksport w sierpniu w ujęciu r/r wzrosły o 12,2% po wzroście o 6,3% r/r w poprzednim miesiącu - podał GUS.
 
Nowe zamówienia w przemyśle w sierpniu wzrosły w ujęciu r/r o 13,7% po wzroście o 11,1% r/r w poprzednim miesiącu - podał GUS.
 
Deficyt budżetu w 2017 r. wyniesie trzydzieści kilka miliardów złotych, a deficyt w sektorze finansów publicznych 45-51 mld zł – ocenił wicepremier, minister rozwoju i finansów M. Morawiecki.
 
Prognozowanie deficytu budżetowego na koniec 2017 r. na poziomie „trzydziestu kilku” mld zł, mimo nadwyżki po sierpniu w wysokości 4,9 mld zł, nie jest prognozą konserwatywną, a realistyczną – ocenił wiceminister finansów L. Skiba.
 
Wpływy z VAT w 2017 r. mogą wynieść 150 mld zł wobec 143 mld zł planu – ocenił wicepremier, minister rozwoju i finansów M. Morawiecki.
 
Bank Światowy opublikował w piątek wskaźniki Worldwide Governance Indicators za 2016 r., które odgrywają istotną rolę w metodologiach ratingowych agencji Moody's i Fitch. W przypadku Polski odnotowano wyraźny spadek wskaźnika
obrazującego stabilność polityczną i wolności obywatelskie. Poprawę odnotowano w obszarze kontroli korupcji.
 
Ze świata:
 
Blok partii chadeckich CDU/CSU uzyskał 33% głosów w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Niemczech - wynika z oficjalnych wyników. To najgorszy wynik dla tych partii od 1949 r. W porównaniu do wyborów z 2013 r. CDU/CSU straciły
8,7 pkt proc. Na drugim miejscu uplasowała się SPD, która uzyskała 20,5%, co stanowi najgorszy wynik w jej historii. Socjaldemokracja zamierza przejść do opozycji. Antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest trzecią siłą. Wejdzie
do Bundestagu z wynikiem 12,6%. (+8,3 pkt proc. względem 2013 r.).
 
Prezydent USA Donald Trump zagroził w niedzielę władzom Korei Północnej, że te mogą "długo nie przetrwać". To odpowiedź na sobotnie słowa ministra spraw zagranicznych KRLD Ri Jong Ho o "nieuniknionej wizycie" północnokoreańskich rakiet na terytorium USA.
 
Więcej informacji w załączniku
 
BM Alior Bank