Inwestycje.pl

« Powrót

Nowa taryfa energetyczna G12as

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski poinformował, że obowiązująca od końca roku nowa taryfa energetyczna G12as, tzw. antysmogowa, ma umożliwić tańsze ogrzewanie domów prądem niż w przypadku korzystania z paliw kopalnych. Przewiduje ona niższe ceny energii elektrycznej w nocy dla odbiorców, którzy zrezygnują ze spalania paliw kopalnianych w swoich gospodarstwach na rzecz ogrzewania energią elektryczną.

Minister Tchórzewski wyjaśniał na konferencji prasowej, że nowa taryfa jest zdecydowanie tańsza niż dotychczasowe. Mówił, że odnosząc taryfę antysmogową do na przykład dziennej G11, to może ona być nawet dziesięciokrotnie niższa. Szef resortu energii dodał, że taryfa G12as, ma być konkurencyjna do najtańszego paliwa jakim jest węgiel i ma być dla niego alternatywą.

Dyrektor departamentu energetyki, ministerstwa energii Tomasz Dąbrowski wyjaśniał, że korzystanie z taryfy G 12 as będzie nawet kilkanaście razy tańsze niż z dostępnych do tej pory stawek. Obecnie taryfa G11 jednostrefowa wynosi ponad 228 złotych za megawatogodzinę w ciągu dnia, w taryfie antysmogowej cena za megawatogodzinę to 20 złotych.

Tomasz Dąbrowski wyjaśniał, że dzięki skorzystaniu z taryfy G12as gospodarstwa domowe rocznie będą mogły zaoszczędzić znaczą ilość pieniędzy.

Gospodarstwo domowe, które korzysta z taryfy G11 w celu ogrzewania, rocznie musi zapłacić około 7 tysięcy złotych, w taryfie G12 ta kwota to mniej więcej 5 tysięcy złotych, natomiast w taryfie G12as koszt ogrzewania to około 3 tysiące 600 złotych. Dyrektor Dąbrowski zapewniał, że korzystanie z energii elektrycznej w taryfie antysmogowej będzie też tańsze niż ogrzewanie za pomocą gazu, oleju opałowego, a także węgla przy założeniu, że używany jest mało wydajny piec starego typu.

By skorzystać z nowej taryfy G12as wystarczy zgłosić do firmy sprzedającej energię chęć korzystania z nowych stawek. Według założeń resortu, niższa od podstawowej stawki cena prądu dla gospodarstw domowych, powinna być zachęcą to ogrzewania mieszkań i domów energią elektryczną, a tym samym przyczynić się do ograniczenia smogu.

IAR