Inwestycje.pl

« Powrót

BM Alior Bank - GPW Tygodniowy

Zeszły tydzień przyniósł niewielkie zmiany na globalnych rynkach akcji (MSCI ACWI: +0,4%,; rynki wschodzące, mierzone indeksem MSCI EM (w USD): -0,2%). Krajowy WIG, przy obniżonych obrotach (średnio 622 mln zł za miniony tydzień vs. średnio 839 mln zł od początku roku) zanotował 0,6% zniżkę, spadły wszystkie indeksy grupujące spółki o podobnej kapitalizacji.

Sektorowo, korekta wcześniejszego odbicia na spółkach energetycznych (WIG-Energia: -3,0%), słabsze zachowanie także indeksu WIG-Paliwa.
 
W ubiegłym tygodniu mocno przyrosły rentowności amerykańskich obligacji, i to zarówno krótko jak i średnio i długoterminowych (2, 5 i 10 letnich). „Dzięsięciolatki” są już przy barierze 3% zbliżając się do lokalnego szczytu z 2013r. 5 i 2 letnie obligacje są na poziomach najwyższych od 9 lat.

W odniesieniu do aktywów kapitałowych nie jest to dobra wiadomość. Wzrost rynkowych stóp procentowych dla firm oznacza wyższe koszty finansowania, co sektorowo mocniej uderza w spółki produkcyjne i handlowe (drożeją też kredyty konsumpcyjne).

Wyższe koszty kapitały wpływają ujemnie na wyceny dochodowe spółek. Ponadto wzrost rentowności aktywów wolnych od ryzyka (jakim są obligacje skarbowe) umniejsza atrakcyjność aktywów kapitałowych, jeżeli pozostałe czynniki w zakresie oczekiwanych stóp zwrotu pozostają bez zmian. „Na plus” rynków amerykańskich są ostatnie publikacje kwartalnych wyników finansowych wykazujących ogółem wzrostową roczną dynamikę i umacniających ambitne prognozy dwucyfrowych wzrostów wyników, jakie pojawiły się z początkiem roku.
 
Więcej informacji w załączniku
 
BM Alior Bank