Inwestycje.pl

« Powrót

Dimension Data i CISCO przeciwdziałają kłusownictwu w AfryceObie firmy postanowiły rozszerzyć swój program przeciwdziałania kłusownictwu
Connected Conservation w Zambii, Kenii i Mozambiku, aby dalej chronić nosorożce oraz pomóc w walce z rosnącym kłusownictwem na słonie na terenach afrykańskiej sawanny.

Ten krok jest konsekwencją udanego projektu pilotażowego, w którym Dimension Data oraz Cisco wdrożyły jedną z najbardziej zaawansowanych technologii w prywatnym rezerwacie znajdującym się obok znanego na całym świecie Narodowego Parku Krugera w Południowej Afryce.

Od momentu, gdy technologia Connected Conservation została wdrożona w rezerwacie w listopadzie 2015 r., liczba incydentów zagrażających nosorożcom zmniejszyła się o 96%. W 2017 r.  w rezerwacie nie zastrzelono żadnego nosorożca.

Każdego dnia setki dostawców i kontrahentów, personel, ochrona a także turyści wchodzą i opuszczają rezerwaty i parki na całym świecie. Działalność człowieka w tych środowiskach często nie jest monitorowana z powodu znacznych odległości dzielących rezerwaty od podstawowej infrastruktury IT i kontroli dostępu, a także ze względu manualnie wdrażane procedury bezpieczeństwa i bardzo ograniczoną komunikację.

"Wiele organizacji zobowiązało się do ochrony zwierząt poprzez różne inicjatywy reaktywne, takie jak usuwanie rogów lub wprowadzanie czujników w rogu, czy też pod powierzchnią skóry, wyjaśnia Bruce Watson, Dimension Data Group Executive. Jednak problem z inicjatywami reaktywnymi polega na tym, że zanim strażnicy dotrą do zwierzęcia jest już za późno, a róg nosorożca lub kły słoni zostaną zrabowane przez kłosowników."

W modelu Connected Conservation technologia została tak zaprojektowana, aby aktywnie chronić przyrodę przed ludźmi. Zwierzęta nie są zatrzymywane i mogą swobodnie wędrować, a "połączony" efekt zaawansowanej technologii, ludzi i sprzętu zapewnia im ochronę."

Wizja Cisco i Dimension Data polega na replikowaniu sprawdzonego już rozwiązania na kolejne obszry w Afryce Południowej, Afryce a także na świecie w celu ochrony wszystkich form zagrożonych gatunków, w tym lwa, łuskowca, słonia, tygrysów w Indiach i Azji, a także rekinów i morskich płaszczek w oceanie.

Kolejny projekt Connected Conservation jest już realizowany w parku w Zambii. Następne, z silnym naciskiem na ochronę słoni, będą realizowane w Kenii i w Mozambiku.

Według przeprowadzonego w 2016 r. badania ¹Great Elephant Census (GEC) przez firmę Vulcan Inc, z siedzibą w Seattle, której motorem filantropii jest Paul G. Allen, współzałożyciel Microsoft, populacja słoni na Sawannie zmniejszyła się o 30% w okresie od 2007 do 2014 r., co odpowiada 144 tys. słoni. Obecna stopa spadku wynosi 8% rocznie, głównie z powodu kłusownictwa. W Zambii liczebność słoni wynosi 21 758, a wskaźnik ścieralności 85% ² w Parku Narodowym Siomi Ngwezi, 3% w pozostałej części Zambii oraz wzdłuż rzeki Zambezi.

Badanie ujawniło również, że od 4000 do 6000 kłusowników pochodziło z gospodarstw domowych położonych na terenach Związku Zarządzania Zwierzyną Łowną (GMA). Liczba ta obejmuje również wędkarzy kłusujących na jeziorze.

W celu monitorowania operacji na jeziorze i w parku tworzony jest specjalny pokój kontrolny dla zambijskiej jednostki morskiej. Przewidziano również udostępnienie drugiej łódzi motorowej, która będzie służyła szybkiemu dotarciu na miejsce, zanim kłusownicy zbliżą się do zwierząt.

Dodatkowy sprzęt, który zostanie wdrożony w Zambii obejmuje:

·        Kamery termowizyjne zamontowane na masztach radiowych, które stworzą stałą, wirtualną barierę na obwodzie parku. Kamery skanujące bramę wejściową i wyjściową parku są sterowane przez operatorów znajdujących się w sterowni.


·        Analityka CCTV zostanie wdrożona w celu utworzenia wirtualnej linii, która automatycznie wykrywa ruch rybaków i łodzi na jeziorze. Z upływem czasu pracownicy parku będą mogli analizować dane i zbudować mapę przemieszczeń, a także ostrzegać strażników, gdy w nocy pojawi się ruch w strefie wirtualnej linii.

·         Zewnętrzne Wi-Fi będzie montowane na masztach radiowych, dzięki czemu dane z urządzeń ręcznych i kamer termicznych używanych przez strażników i zespoły bezpieczeństwa będą mogły być przeglądane i udostępniane, a personel na miejscu będzie mógł się łączyć i komunikować bez przechwytywania ich rozmów przez kłusowników.

"Współpracujemy również z lokalnymi władzami zambijskimi i społecznością rybacką, aby stworzyć scentralizowany cyfrowy system zezwoleń połowowych, który będzie monitorował osoby, które podają się za rybaków, ale w rzeczywistości są kłusownikami" - powiedział Watson. 

Karen Walker, Cisco Senior Vice President and Chief Marketing Officer powiedział: "Teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej technologia daje nam więcej możliwości, aby zmieniać świat. W Cisco staramy się wprowadzać zmiany łącząc świat i chroniąc najstarsze i najbardziej wrażliwe zwierzęta za pomocą najnowszej technologii.

"Ściśle współpracując z Dimension Data stworzyliśmy bezpieczną, niezawodną sieć, która działa 24 godziny na dobę w rezerwatach w RPA i w Afryce. Jesteśmy niezmiernie dumni z tego, że jesteśmy częścią ekspansji Connected Conservation w Afryce i możemy uratować więcej zagrożonych gatunków."

Watson dodaje: "We współpracy z Cisco, naszą wizją jest wyeliminowanie wszelkich form kłusownictwa na całym świecie poprzez ciągłe innowacje w zakresie technologii mając na celu ochronę bardziej wrażliwych gatunków w jeszcze większej liczbie krajów.”

Rozwiązanie Connected Conservation obejmuje nastepujące technologie: infrastrukturę cyfrową, chmurę hybrydową, cyfrowe miejsce pracy i cyberbezpieczeństwo.

Wojciech Gryciuk