Inwestycje.pl

« Powrót

Od dziś banki muszą oferować bezpłatne konto

Ma być bezpłatny i dostępny w każdym banku. Mowa o tak zwanym rachunku podstawowym, nowym rodzaju konta bankowego. Od dziś jego obecność w ofercie banków nakazuje unijne prawo.

Jarosław Sadowski z Expandera wyjaśnia, że bezpłatne konto ma przekonać do finansów tych, którzy jeszcze nie mają rachunku. Jak wyjaśnia rozmówca IAR, bank nie może pobierać opłat ani za prowadzenie rachunku, ani za kartę wydaną do konta. Bezpłatnie można wykonać też pięć przelewów miesięcznie oraz pięć wypłat z bankomatów.

Posiadanie bezpłatnego rachunku będzie się wiązało z pewnymi ograniczeniami. Jarosław Sadowski podkreśla, że użytkownik konta nie może skorzystać z debetu, ani kredytu odnawialnego. W trakcie korzystania z podstawowego rachunku nie można korzystać z innego konta. W innym przypadku instytucja finansowa może wypowiedzieć umowę.

Banki będą mogły naliczać opłaty w ściśle określonych przypadkach. Chodzi o szósty i kolejne przelewy w miesiącu, za szóstą i kolejne wypłaty z bankomatu obcego w miesiącu oraz za transakcje zagraniczne.

Banki nie mają obowiązku reklamowani podstawowego rachunku.

IAR