Inwestycje.pl

« Powrót

Belgia kończy z dodatkowymi prowizjami za płatności kartami

Belgia kończy z dodatkowymi prowizjami za płatności kartami. Nowe zasady zostały wymuszone wdrożeniem unijnej dyrektywy w tej sprawie.

Przepisy weszły w życie we Wspólnocie w styczniu, ale Belgia była w grupie krajów, która otrzymała dodatkowe kilka miesięcy na przygotowanie się do nowych zasad i pełne ich wdrożenie. Do tej pory nagminne było naliczanie przez sprzedawców w Belgii dodatkowych opłat za płatność kartami podczas zakupów za niewielkie kwoty.

Tłumaczyli to kosztami utrzymania terminali. Wprowadzony zakaz pobierania prowizji dotyczy także przelewów w ramach Unii Europejskiej, oraz płatności w internecie. Aczkolwiek sprzedawcy będą mogli naliczać niewielkie opłaty, jeśli kwota zakupionego towaru będzie poniżej ustalonego przez nich limitu, za każdym razem klient musi być o tym poinformowany.

Wraz z wdrożeniem przez Belgię unijnej dyrektywy nie będą też pobierane prowizje od przelewów w ramach Unii i do takich państw jak Islandia, Norwegia czy Szwajcaria. Celem tej dyrektywy było zachęcenie Europejczyków do częstszego korzystania z internetowej bankowości.

IAR