Inwestycje.pl

« Powrót

BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji

Na ostatniej sesji tygodnia globalne indeksy wykazywały chęci odbicia, po tąpnięciu z wcześniejszych dni, zapoczątkowanym przez indeksy amerykańskie. Poranny optymizm w przypadku rynku krajowego utrzymał się do samego końca sesji, inaczej było na giełdach eurolandu, gdzie z kolejnymi godzinami z indeksów uchodziło powietrze by ostatecznie zamknąć dzień pod kreską.

Dużą zmienność w trakcie dnia zanotowały indeksy amerykańskie – od mocnego otwarcia, przez zejście do poziomów odniesienia w połowie sesji, do powrotu na zamknięciu do poziomów z pierwszej, wzrostowej, fazy sesji.
 
W późnych godzinach wieczornych czasu polskiego agencja ratingowa S&P opublikowała rewizję krajowego ratingu - długoterminowy rating w walucie obcej został podniesiony do A- z BBB+, ze stabilną perspektywą. Agencja ratingowa Fitch z kolei utrzymała długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie A-, ze stabilną perspektywą. Dzisiejsza reakcja złotego to jego lekkie umocnienie, zarówno do USD jak u EUR. Z wydarzeń globalnych warto zwrócić uwagę na rozprężenie w stosunkach amerykańsko – tureckich, po uwolnieniu przez Turcję amerykańskiego pastora, Andrew Brunsona, co może wspierać aktywa tureckie, a w dłuższym horyzoncie obniża ryzyko dla całego spektrum EM.
 
W kalendarium na dziś uwagę zwraca m.in. finalny odczyt CPI w Polsce oraz dynamika sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Zniżkujące kontrakty terminowe na główne indeksy zachodnioeuropejskie oraz spadkowa sesja w Azji wskazują na możliwy podażowy początek sesji na rynku kasowym. /Paweł Szewczyk/

...Więcej informacji w załączniku
BM Alior Bank