Inwestycje.pl

« Powrót

Komentarz surowcowy DM BOŚ - miedź, cukier

MIEDŹ
 
Wyniki rozmów USA i Chin wyczekiwane na rynku miedzi.
 
Przełom 2018 i 2019 roku na rynku miedzi był wyjątkowo słaby. Notowania tego metalu w Stanach Zjednoczonych podczas pierwszej sesji bieżącego roku spadły do rejonu 2,55-2,60 USD za funt, czyli do okolic ubiegłorocznych minimów cenowych. Kolejna sesja, 4 stycznia, przyniosła dynamiczne odbicie notowań miedzi w górę. Niemniej, na początku bieżącego tygodnia cena miedzi wpadła w konsolidację w okolicach 2,63-2,64 USD za funt. 
 
Głównym tematem, przyciągającym uwagę inwestorów na rynku miedzi w tych dniach, są prowadzone od wczoraj rozmowy pomiędzy ważnymi politykami Stanów Zjednoczonych i Chin na temat potencjalnego zażegnania konfliktu handlowego. Droga do zniesienia ceł jest jeszcze długa, więc trudno liczyć na przełomowe informacje, jednak inwestorzy liczą, że pojawią się konkretne komunikaty dotyczące dalszych działań pojednawczych tych dwóch globalnych potęg. 
 
 
Notowania miedzi w USA – dane dzienne
 
Z pewnością dopóki konflikt handlowy USA i Chin trwa, notowania miedzi będą znajdować się pod presją podaży. Kupującym nie pomagają także relatywnie słabe dane makro z Chin, które pojawiały się ostatnio – a które mają wpływ na oczekiwania dotyczące popytu na miedź ze strony Państwa Środka, kluczowego globalnego konsumenta. Dużo niepewności na rynek miedzi wprowadza także sytuacja na szerokim rynku finansowym, która – pomimo ostatniego zastrzyku optymizmu – pokazywała w ostatnich tygodniach raczej wzrost awersji do ryzyka. Na razie sytuacja fundamentalna na globalnym rynku miedzi nie jest zła – poprzedni rok przyniósł raczej zrównoważoną relację popytu i podaży tego metalu. 
 
Warto wspomnieć, że w bieżącym tygodniu trudności z wypracowaniem trwałych wzrostów wynikają w pewnej mierze z wczorajszych informacji z Chile. Tamtejsza państwowa agencja Cochilco podała, że do roku 2025 wydobycie miedzi w Chile sięgnie rekordowych 7,25 mln ton. Mimo wyraźnego spadku wydobycia w starszych kopalniach, obecne inwestycje w nowe projekty mają umożliwić rozpoczęcie eksploatacji złóż w nowych miejscach. Chile to największy producent miedzi na świecie, odpowiadający za około jedną trzecią globalnego wydobycia.
 
CUKIER
 
Dynamiczne odbicie notowań cukru w górę.
 
Ostatnie sesje minionego roku na rynku cukru przyniosły duże zniżki, jednak początek bieżącego roku diametralnie zmienił nastroje inwestorów. Wczoraj cena cukru w Stanach Zjednoczonych podskoczyła w górę o 6%, powracając tym samym ponad poziom 12 centów za funt i docierając do najwyższego poziomu od trzech tygodni. 
 
Odbiciu cen cukru w górę sprzyjała ich korelacja z notowaniami ropy naftowej, które w ostatnich dniach rosły. Ceny cukru i ropy są ze sobą powiązane przez fakt, że cukier używany jest w sektorze energetycznym, w produkcji etanolu (głównie w Brazylii). Dodatkowo, wzrostom cen cukru w ostatnich dniach sprzyjały obawy o podaż surowca, wynikające z suszy w centralnej części Indii oraz niedostatków deszczu w środkowo-południowych rejonach Brazylii. Dopełnieniem pozytywnych czynników było umocnienie brazylijskiego reala, które stanowiło kolejny impuls dla kupujących. 
 
 
Notowania cukru w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk
Dom Maklerski BOŚ S.A.