Inwestycje.pl

« Powrót

Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

ROPA NAFTOWA
 
Amerykańskie sankcje na Wenezuelę bez większego wpływu na ceny ropy.
 
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od przeceny tego surowca. Notowania europejskiej ropy Brent zakończyły wczorajszą sesję w rejonie 60 USD za baryłkę, natomiast cena amerykańskiej ropy WTI spadła do okolic 52 USD za baryłkę. Dzisiaj rano ceny ropy naftowej tkwią w konsolidacji w okolicach wczorajszego zamknięcia, co pokazuje, że inwestorzy bez większych emocji przyjęli informację o narzuceniu przez Stany Zjednoczone sankcji na wenezuelską państwową spółkę naftową PDVSA. 
 
Ogłoszenie sankcji z założenia ma być kolejnym krokiem wywierającym presję na ustąpienie wenezuelskiego prezydenta Nicolasa Maduro, który najprawdopodobniej został wybrany na drugą kadencję w wyniku fałszerstwa wyborczego. Zarówno Stany Zjednoczone, jak i większość krajów na świecie, oficjalnie uznała za prezydenta Wenezueli lidera opozycji, Juana Guaido. 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne 
 
Dotychczas Stany Zjednoczone unikały sankcjonowania PDVSA ze względu na własne interesy – USA bowiem importują część ropy naftowej z Wenezueli. Niemniej, władze amerykańskie uznały, że w obliczu rosnącej wewnętrznej produkcji ropy oraz pogłębiającego się kryzysu gospodarczo-politycznego w Wenezueli, interwencja we wzajemny handel ropą naftową jest konieczna. PDVSA jest w zasadzie ostatnim bastionem siły Nicolasa Maduro, więc odcięcie go od środków tej spółki może być dla niego bolesnym ciosem. 
 
Zobacz także: Ropa naftowa pod presją
 
Niemniej, reakcja inwestorów na rynku ropy naftowej na doniesienia z Wenezueli jest wyważona, ponieważ problemy tego kraju nie są niczym nowym. Ten południowoamerykański kraj już od dłuższego czasu pogrąża się w kryzysie, zaś sama spółka PDVSA doświadczyła znaczącego drenażu mózgów i wewnętrznego chaosu. Produkcja ropy naftowej w Wenezueli spada od wielu miesięcy, więc obecne sankcje nie zmieniają już wiele z fundamentalnego punktu widzenia. Ostatnie dni pokazały, że potencjał do zwyżki cen ropy naftowej wciąż jest ograniczony w obliczu obaw o spowolnienie gospodarcze m.in. w Chinach, które sugerowały ostatnie dane makro z tego kraju. 
 
 
 
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
 
ZŁOTO
 
Cena złota w górę w oczekiwaniu na komunikaty Fed.
 
Przez sporą część stycznia notowania złota tkwiły w konsolidacji. Ostatnie dni przyniosły jednak więcej emocji. Zniżka cen złota sprzed półtora tygodnia rozbudziła obawy wśród niektórych inwestorów, jednak jej zakres był ograniczony, a podkreślane we wcześniejszych raportach czynniki fundamentalne sprzyjały stronie popytowej. 

Zobacz także: Złoto odzyskuje status "bezpiecznej przystani"
 
Dynamiczna zwyżka cen złota na koniec poprzedniego tygodnia nadała notowaniom złota obecny kierunek. Dzisiaj rano cena kruszcu utrzymuje się wyraźnie powyżej poziomu 1300 USD za uncję. Niemniej, najprawdopodobniej to nie jest jeszcze koniec emocji na rynku złota w bieżącym tygodniu. Dziś i jutro będzie trwać posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku w ramach Fed, na którym zapadnie decyzja ws. stóp procentowych w USA. Konsensus rynkowy zakłada utrzymanie stóp procentowych przez Fed na dotychczasowym poziomie, co ma być sygnałem, że instytucja ta przestawia się na bardziej gołębie podejście do polityki monetarnej w USA w obliczu wyzwań stojących przed całą globalną gospodarką. 
 
Obecny wzrost notowań złota jest więc w dużej mierze odzwierciedleniem powyższego scenariusza. Gdy on się zrealizuje, to wywrze on presję na spadek wartości amerykańskiego dolara. Jednocześnie, siła złota może się wtedy utrzymać, a notowania najprawdopodobniej pozostaną powyżej poziomu 1300 USD za uncję. 
 
 
Notowania złota – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Zobacz także inne materiały wideo:
Albert "Longterm" Rokicki, #109 PYTANIA DO LONGTERMA (18.01.2019)   startupy.tv| Aleksandra Berest, Get Achieve