Inwestycje.pl

« Powrót

Propozycje MF ws. zmian w planach podatku VAT na napoje niewystarczające

Zaproponowanych przez Ministerstwo Finansów (MF) w toku konsultacji społecznych modyfikacji planowanych zmian w zakresie podatku od towarów i usług (VAT) na napoje i nektary nie można uznać za propozycje kompromisowe, uznały Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) i Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw (KZGPOiW).

"Ministerstwo Finansów w trakcie konsultacji społecznych, pod wpływem argumentów branży, przystało na pozostawienie preferencyjnej 5 - proc. stawki VAT na nektary. Rozwiązanie to nie jest traktowane przez sadowników i producentów soków jako propozycja kompromisowa. Problem nie został rozwiązany, ponieważ napoje owocowe mają być obłożone maksymalną, 23-proc. stawką VAT" - napisały organizacje we wspólnym stanowisku po wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Zobacz także: IB liczy na porozumienie ws. VAT na soki na spotkaniu komisji sejmowej we wtorek

"Zwracamy uwagę, że napoje owocowe mają kluczowy, bo aż 50-proc. udział w strukturze spożycia. Nektary zaś, opodatkowane na poziomie 5%, to zaledwie 12% rynku. Negatywnie oceniamy także ostatnią propozycję resortu finansów, która zakłada 5-proc. stawkę VAT także na napoje warzywne, w których udział masowy soku warzywnego wynosi co najmniej 50% składu surowcowego. Zwracamy uwagę, że po pierwsze, aktualnie na rynku w ofercie nie ma takich napojów (zawierających min. 50% przecieru z warzyw) stąd taka opcja pozostaje bezcelowa, z drugiej strony, nadal nierozwiązane pozostają problemy sadowników zajmujących się uprawą owoców. W interesie polskiego budżetu, gospodarki i krajowych producentów napojów byłoby utrzymanie dotychczasowej, 5-proc. stawki VAT zarówno na nektary, jak i napoje owocowe i warzywne zawierające min. 20% soku lub przecieru. W przeciwnym razie, stracą polscy producenci i rolnicy, a zyskają zagraniczni producenci" - czytamy dalej.

Zobacz także: Zmiany w VAT na nektary i napoje zaszkodzą producentom, jak i konsumentom

Branża zwraca uwagę także na istotną kwestię związaną z porządkowaniem stawek VAT, która w zamyśle ustawodawcy, miała zakładać ten sam podatek na produkty podobne.

"Napoje owocowe i warzywne oraz nektary są wyrobami bardzo zbliżonymi do siebie pod względem charakteru, technologii produkcji, wartości odżywczej i oczekiwań konsumentów. Nektary oraz napoje owocowe i warzywne należą do jednej grupy nomenklatury scalonej (2202) i ich podatkowe rozdzielenie zrodzi interpretacyjne trudności i jest wbrew deklaracji Ministerstwa Finansów o uproszczeniu klasyfikacji" - napisano także w stanowisku.

Organizacje wskazują, że wprowadzanie dwóch różnych stawek VAT na mocy arbitralnej decyzji ministerialnej będzie rodziło trudności interpretacyjne.

"Dotychczasowe rozwiązanie opierało się na prostym i łatwym w odbiorze kryterium minimalnej zawartości soku lub przecieru owocowego i warzywnego. Postulujemy utrzymanie podatku VAT na nektary oraz napoje owocowe i warzywne z min. 20-proc. zawartością soku lub przecieru, na dotychczasowym, 5-proc. poziomie" - podsumowały KUPS i KZGPOiW.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
Paweł Szczepanik przedstawia: PROSTE NARZĘDZIA W ANALIZIE TECHNICZNEJ | Analiza techniczna   startupy.tv| Lesław Sierocki, Companion Sp. z o.o.