Inwestycje.pl

« Powrót

Neutralna sesja w Warszawie

Pierwsza sesja tygodnia na warszawskim parkiecie nie przyniosła ostatecznie większych zmian na głównych indeksach. Zarówno zmiana (zamknięcie) na WIG20 +0,05%, sWIG80 +0,05%  jak i mWIG40 +0,07% nie przekroczyła 0,1%. Obroty na szerokim rynku wyniosły nieco ponad 660 mln. Warto zaznaczyć, iż plasuje nas to w dolnej połowie dzisiejszego bilansu handlu w Europie, gdzie większość indeksów skorzystała z pozytywnego rozpoczęcia obrotu w USA.

Liderem zwyżek wśród największych spółek było LPP (4,979%). W TOP3 spadkowiczów był jednak PKN (-0,35%), który posiada ponad 14% udziałów w indeksie. Wśród innych spółek warto wspomnieć o pozytywnych reakcjach rynku na raporty sprzedażowe za luty Monnari (+4,76%) oraz Intercars (1,63%). Ponadto wyniki podały Lubawa (5,6%) oraz Torpol (+4,41%). Największa zwyżką dnia pochwalić się mogą walory Energoinstalu (+40,59%), gdzie pojawił się wzmożony popyt po informacjach o podpisaniu umowy znaczącej z Standardkessel Baumgarte. 

Zobacz także: LPP chce zwiększyć udział e-commerce w całości sprzedaży do ok. 12% w 2019 r.
 
Ciekawie prezentował się początek tygodnia na rynkach zachodnich. W Europie inwestorzy „żyli” spekulacjami dot. potencjalnej fuzji Deutsche Banku z Commerzbankiem. Niemiecki minister finansów Olaf Scholz powiedział, że "trwają konsultacje w tej sprawie". Przypomnijmy, iż „temat” DB ciągnie się na rynku od ponad 2 lat, a samo zachowanie kursu instytucji było wielokrotnie pretekstem do podbicia „awersji do ryzyka” wśród inwestorów. W USA otrzymaliśmy pozytywne otwarcie rynku, które można traktować jako próbę przerwania serii 5- spadkowych sesji z poprzedniego tygodnia. O ile Nasdaq i S&P500 sygnalizowały wzrosty jeszcze na poziomie futures to Dow Jones musiał zmierzyć się z problemami Boeinga. Po weekendowej katastrofie w Etopii chińskie władze poleciły przewoźnikom zawieszenie używania modelu 737 Max. W premarket'cie (handel przedsesyjny) akcje Boeinga traciły nawet -13%. 

Zobacz także: GPW ma 2-cyfrowy potencjał wzrostu w br., złoty pozostanie stabilny
 
W szerszym ujęciu uwaga inwestorów skupiona jest na sygnałach dotyczących Brexitu. Jutro, w brytyjskim parlamencie, ma odbyć się kolejne głosowanie dot. procedury. Pojawia się wiele spekulacji dot. m.in. nowego referendum lub rozpisania nowych wyborów. W ostatnich godzinach pojawiły się również doniesienia, iż przewodniczący KE złożył „ważną propozycję Wlk. Brytanii”. Wszystko sugeruje więc, iż jutrzejsze nastroje na rynkach w Europie zależeć będą od wydarzeń na wyspach. 
Oceniając dzisiejszą sesję wydaje się, iż inicjatywa pozostaje po stronie podaży, czego potwierdzeniem jest brak odbicia głównego indeksu przy poprawie nastrojów w Europie po starcie sesji w USA. Lokalnie WIG20 konsoliduje blisko 2300 pkt. 

Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
 
Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Paweł Szczepanik przedstawia: CZY KUPOWANIE DOŁKÓW MA SENS | Analiza techniczna   Aforti Holding SA, Paweł Opoka - Wiceprezes Zarządu, #250 PREZENTACJE WYNIKÓW