Inwestycje.pl

« Powrót

BM Alior Bank - Raport Rynkowy

 Informacje gospodarcze

Z kraju:

Centralna ścieżka projekcji NBP zakłada, że inflacja CPI w 2019 r. wyniesie 1,7%, zaś inflacja bazowa ukształtuje się na poziomie 1,6% - wynika z najnowszej projekcji NBP. W porównaniu do listopadowego raportu, obniżono szacunki inflacji,
wzrosły z kolei prognozy dynamiki PKB w latach 2019-2020, do czego najmocniej przyczynił się zapowiedziany przez rząd pakiet fiskalny.
 
Bilans ryzyka wskazuje, że wzrost PKB i inflacji w Polsce w horyzoncie marcowej projekcji ukształtuje się poniżej ścieżki centralnej - wynika z listopadowego Raportu o inflacji NBP.
 
Marcowa projekcja NBP zakłada, że po 2019 roku ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw nie będą zamrożone - wynika z listopadowego "Raportu o inflacji" NBP.

Zobacz także:
 BM Alior Bank - Raport Rynkowy
 
Po 1,5 roku wpływ pakietu fiskalnego na dochody rozporządzalne będzie wygasał - powiedział w poniedziałek Jacek Kotłowski, zastępca dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP. Dodał, że spowolnienie w otoczeniu polskiej gospodarki będzie kluczowe dla krajowej ścieżki PKB i inflacji.
 
Ryzyko gwałtownego wzrostu inflacji w Polsce jest bardzo ograniczone - powiedział w poniedziałek Piotr Szpunar, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP. Bez impulsu fiskalnego, przy uwzględnieniu spowolnienia w strefie euro, ścieżka
PKB w marcowej projekcji NBP byłaby bliższa ścieżce z poprzedniej projekcji - powiedział w poniedziałek Piotr Szpunar, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP.
 
Wykorzystanie siły roboczej w Polsce przekroczyło 72% – poinformował w poniedziałek Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.
 
Ze świata:
 
Dziś o 13:30 w USA opublikowana zostanie inflacja CPI za luty.
 
Członek zarządu EBC Benoit Coeure powiedział w poniedziałek, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego z ub. tygodnia - o zaoferowaniu bankom nowych pożyczek i wydłużeniu okresu obowiązywania rekordowo niskich stóp
procentowych w eurolandzie - nie oznacza, że bank zmienia kurs w swojej polityce monetarnej.
 
Biały Dom przedstawił w poniedziałek propozycję budżetu na rok 2020, która przewiduje ograniczenie wydatków na pomoc zagraniczną, Departament Stanu i osłony socjalne, a przeznaczenie 8,6 mld USD na budowę muru na granicy USA z
Meksykiem. Budżet ma wynieść 4,7 bln USD.

Zobacz także:  Dane z USA narobiły zamieszania

Ostatnia sesja
 
Odreagowanie trwa

W poniedziałek próby odreagowania EUR-USD po spadkach z ubiegłego tygodnia były kontynuowane. Po części wpływ na osłabienie dolara miały słabe piątkowe dane o NFP, ale euro zaczęły sprzyjać doniesienia o zimnach w projekcie porozumienia ws. Brexitu. Sentymentu nie zmieniły nawet opublikowane wczoraj dane, w tym słabsze publikacje produkcji przemysłowej w Niemczech i lepsze odczyty sprzedaży detalicznej w USA. Tym samym EUR-USD zakończył dzień wzrostem do poziomu 1,1247.

Lekkie osłabienie dolara stało się argumentem do poprawy nastrojów na złotym. Krajowa waluta umocniła się wczoraj do dolara i pozostała stabilna względem euro. Po stronie długu wyceny pozostawały bliskie piątkowemu zamknięciu. Opublikowane wczoraj projekcje inflacji przez NBP nie wpłynęły już zasadniczo na zmianę percepcji krajowego długu, choć ścieżka inflacji została obniżone względem poprzedniej rundy prognostycznej. Tym samym wyceny dziesięciolatek nadal podążają za rynkami bazowymi, co w poniedziałek przyniosło lekką korektę rentowności o 1 p.b. 

Dzisiejsza sesja 

Ważą się losy Brexitu Wtorkowy poranek przynosi wyraźny apetyt na ryzyko na rynkach finansowych, co implikuje wyraźne wzrosty rentowności na długu oraz wzrost EUR-USD. Powyższe jest prawdopodobnie pokłosiem informacji o istotnych zimnach w porozumieniu Brexitowym, choć wciąż nie pojawiły się szczegóły zaproponowanych zmian na jakie miała zgodzić się strona unijna.

Na wtorek zaplanowano publikację szczegółowej analizy prawnej proponowanych zmian, po czym brytyjscy parlamentarzyści będą ponownie głosować nad przedstawionym tekstem. W między czasie na rynek napłyną dane o amerykańskiej inflacji CPI za luty, które mogą zapewnić nieco zmienności na rynkach. Wobec kluczowych dla strefy euro głosowań w UK w tym tygodniu wydaje się jednak, że kluczowe dla notowań złotego oraz krajowego długu pozostaną nastroje w Europie. BM Alior Bank

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Z czego wynika sceptyczne nastawienie do blockchain   impact fintech'18: Tomasz Więckowski, Vivus Finance Sp. z o.o.