Inwestycje.pl

« Powrót

PKP PLK chcą podpisać umowy warte 15 mld zł w ramach KPK w 2019 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) planują podpisanie w tym roku w ramach realizacji Krajowego Programu Kolejowego (KPK) umów o wartości ok. 15 mld zł, poinformował prezes Ireneusz Merchel.

"W Krajowym Programie Kolejowym to, co jest ostatnio najistotniejsze, to podpisanie jego aktualizacji. Ma w tej chwili wartość prawie 70 mld zł i to powoduje, że możemy rozstrzygać przetargi" - powiedział Merchel podczas spotkania prasowego.

"W realizacji obecnie mamy ok. 32 mld zł na placach budowy. W tym roku podpiszemy umowy o wartości ok. 15 mld zł. Podpisaliśmy do tej pory [w tym roku] ok. 1 mld zł, w II kwartale to będzie kilka miliardów, a do końca roku łącznie ok. 15 mld zł. Z tym, co mamy na placach budowy i projektach zakończonych, to będzie już na poziomie ok. 85% zadań ujętych w KPK" - wyjaśnił szef PLK. 

Zobacz także: PKP PLK wspólnie z Grupą Azoty chcą doprowadzić kolej do portu w Policach

Podkreślił, że pomimo zwiększania frontu robót, wyrażającego się przede wszystkim dwukrotnym zwiększeniem zamknięć torowych, punktualność przewozów towarowych i pasażerskich została utrzymana, zarówno w ujęciu 2018 r. do 2017 r., jak i okresu styczeń-luty tego roku wobec tego samego okresu rok wcześniej.

"To jest, myślę, bardzo duży sukces" - podkreślił Merchel.

W lutym br. rząd przyjął nowelizację ustawy ws. Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku, zakładającą zwiększenie wydatków na program o 3,2 mld zł. Centrum Informacyjne Rządu podało, że konieczność zwiększenia środków wynikała z przekroczenia wartości kosztorysowych inwestycji portowych.

Merchel poinformował dziś, że dzięki temu przetargi na inwestycje kolejowe przy portach mogą być wreszcie rozstrzygane. Jak wymienił, wczoraj dokonano wyboru wykonawcy na realizację zadań poprawiających dostępność do portu w Gdańsku, w przyszłym tygodniu spodziewa się wyłonienia wykonawców analogicznych inwestycji w Gdyni, a w kolejnych kilkunastu dniach w Szczecinie i Świnoujściu.

Zobacz także: PKP PLK zleciły opracowanie projektu linii Podłęże - Piekiełko

Zapowiedział też, że zwróci się do rządu o kolejną aktualizację KPK z myślą m.in. o inwestycjach związanych z modernizacją linii średnicowej w Warszawie.

"Będziemy pewnie zwracali się z prośbą o aktualizację KPK, żebyśmy mogli jeszcze w tym roku rozpocząć przetarg (i być może jeszcze w tym roku wybrać wykonawcę) na realizację [modernizacji] Warszawy Zachodniej, która jest pierwszym dużym etapem modernizacji średnicy w Warszawie" - wskazał Merchel.

"Będziemy w ciągu miesiąca-dwóch gotowi do ogłoszenia przetargu na realizację Warszawy Zachodniej i będę prosił ministerstwo o aktualizację KPK i uzyskanie finansowania" - dodał.

lSBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Inwestorzy.TV z wizytą w magazynach Nextbike Polska SA   Na czym polega unikalność Kool2Play