Inwestycje.pl

« Powrót

BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji

Zamknięcie tygodnia wypadło w zdecydowanie spadkowych nastrojach na krajowym rynku. Szczególnie ucierpiał segment największych spółek, a więc tych o większej wrażliwości na przepływy zagranicznego kapitału. Sektorowo wciąż pod presją spadkową pozostaje segment energetyczny.

W ostatnich dniach ponownie rosną ceny uprawnień do emisji CO2 oraz zielonych certyfikatów. Również, mimo wszystko, negatywnie mogą być odbierane mocne spadki cen węgla, zwłaszcza w kontraktach 1M ARA, jako że czołowi polscy producenci energii konsolidują wyniki przejętych kopalń. Kurs akcji PGE po piątkowej sesji wybija się dołem z kilkumiesięcznego formacji podwójnego szczytu, TAURONPE już realizuje analogiczna formację. Ale gorszy sentyment objął także inne spółki surowcowe, mocny spadek dotknął akcje PKNORLEN, wg. ostatnich zmian hurtowych cen paliw oraz ropy jest ryzyko osłabienia marży rafineryjnej. 

Zobacz także:  Wall Street w hossie, GPW nurkuje
 
Na giełdach zagranicznych nastroje pozostają lekko wzrostowe, nieznacznie zyskiwały na wartości indeksy S&P50 oraz DAX, neutralnie zachowywał się szerszy Stoxx Europe 600. Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy przywróciły ponowny bardziej dynamiczny wzrost zatrudnienia, które wykazało w ujęciu miesięcznym wzrost etatów o 196 tys w porównaniu do lutowego załamania z przyrostem o raptem 33 tys.

Stopa bezrobocia pozostaje na wciąż niskim poziomie 3,8%. Dodatkowo posuwają się naprzód negocjacje USA i Chin w sprawie zakończenia sporu w kwestii wzajemnego handlu co powinno pozostać z korzyścią dla globalnej wymiany handlowej. Prezydent USA wyraża opinię, że do podpisania stosownego porozumienia może dojść w ciągu najbliższych czterech tygodni. W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę na dane o zamówieniach w amerykańskim przemyśle oraz na dobra trwałego użytku. 
 
WIG w układzie dziennymBM Alior Bank 
  
Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
MEANDRY BIZNESU: Tomasz Czechowicz   Słów kilka o inwestycjach w condohotele i aparthotele