Inwestycje.pl

« Powrót

Szykują się duże dywidendy

I kwartał za nami. Można się spierać czy rację mają rynki akcji, czy obligacji. Te pierwsze wskazują, że mamy do czynienia tylko z krótkim spowolnieniem w globalnej gospodarce, te drugie – że przed nami możliwa recesja. Ktoś będzie miał rację, ktoś się pomyli. Zobaczymy. Ale tym razem chcielibyśmy zwrócić uwagę na inne ważne zagadnienie – dywidendy.
 
To, że wiele średnich i małych spółek w br. wypłaci wysokie dywidendy, jest znane inwestorom od dawna. Wśród liderów są czołowi polscy deweloperzy, jak Dom Development czy Atal, w przypadku których oczekiwana stopa dywidendy przekracza 11%. I to nie tylko w br., ale przez najbliższe 3 (!) lata.


 
Wykres 1. Kurs Dom Development – ostatnie 3 lata (w br. kurs urósł o 30%)
 
Zobacz także: Dom Development miał 227,02 mln zł zysku netto, 282,02 mln zł EBIT w 2018 r.
 
Tego jednak, czego chyba rynek do tej pory nie rozpoznawał, to kwestia dywidend dużych spółek z udziałem Skarbu Państwa, szczególnie w 2020 r. Przyszłorocznemu budżetowi pieniądze na pewno się przydadzą. Jakoś trzeba będzie sfinansować (przedwyborczy) stymulus fiskalny.
 
Pierwszym podmiotem, który daje wyraźny sygnał, że dywidendy w 2020 r. mogą być miłą niespodzianką dla inwestorów, jest PKO BP. Bank jest bardzo dobrze skapitalizowany. W br. wypłaci 1,33 zł dywidendy na akcję. To daje stopę dywidendy na poziomie 3,4%, czyli bez szału. Ale w przyszłym roku może wypłacić 50% zysku jednostkowego z 2018 r. i 50% zysku jednostkowego z 2019 r. Szacunki analityków wskazują na wypłatę rzędu 2,87 zł na akcję, czyli aż 7,2%. Tym samym PKO BP stałby się jedną z najlepszych dywidendowych spółek, przewyższając być może nawet historycznych liderów, czyli PZU i Pekao.

 
Wykres 2. Kurs PKO BP – ostatnie 3 lata (w br. zmiana kursu 0%)
 
Oczywiście do przyszłego roku czasu jest jeszcze bardzo dużo i wiele rzeczy może się zdarzyć po drodze. Ale sygnał wysyłany przez największy polski bank jest jasny – jeśli tylko będzie można, dywidenda zostanie wypłacona w znacznie wyższej niż dotychczas kwocie. Temat ten może dotyczyć również innych spółek, w przypadku których akcjonariuszem wiodącym jest Skarb Państwa.
 
Zobacz także: PKO BP wybrał kolejny kraj, w którym chce otworzyć odział korporacyjny

Reasumując, czekając na werdykt dotyczący rynku globalnego: czy rację mają akcje, czy obligacje, nie zapominajmy o różnych ciekawych i najczęściej pozytywnych kwestiach dotyczących naszej giełdy. Jedną z nich są dywidendy, które w br. będą bardzo okazałe w przypadku spółek średnich i mniejszych, ale w roku przyszłym największe pozytywne niespodzianki mogą czekać również akcjonariuszy dużych spółek, na czele z PKO BP.

Sebastian Buczek 
Prezes Zarządu 
Quercus TFI S.A.
 
Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Słów kilka o inwestycjach w condohotele i aparthotele   Summa Linguae SA Okiem ANALITYKA #36, Sobiesław Kozłowski