Inwestycje.pl

« Powrót

W 2019 r. padnie kolejny mieszkaniowy rekord?

Bardzo dobra koniunktura w budownictwie mieszkaniowym trwa już od 2015 r. Właśnie dlatego mamy do czynienia z systematycznym wzrostem liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. Dzieje się tak, ponieważ bardzo wysokie wyniki dotyczące liczby nowych inwestycji, po pewnym czasie przekładają się na statystyki informujące o liczbie ukończonych lokali i domów. W 2018 r. padł kolejny rekord liczby gotowych mieszkań. Wszystko wskazuje na to, że bieżący rok zakończy się jeszcze większą liczbą lokali i domów oddanych do użytkowania. 
 
W pierwszej kolejności warto zobaczyć, jak liczba wszystkich mieszkań (lokali i domów) ukończonych w 2018 r. przedstawia się na tle wyników z poprzednich lat (1995 r. - 2017 r.). Dane GUS-u wskazują, że w poszczególnych latach wszyscy polscy inwestorzy oddali do użytku następującą liczbę mieszkań: 

Zobacz także: Ile kosztuje nowe mieszkanie z ogródkiem?
 
 
Powyższe dane bardzo dobrze pokazują, że wynik z 2018 r. znacząco przewyższył nawet wartości notowane podczas poprzedniego boomu mieszkaniowego (zobacz 2008 r.). Po przeanalizowaniu liczby wcześniej rozpoczętych mieszkań (głównie w 2017 r.) można wywnioskować, że rok 2019 przyniesie kolejny rekord. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wszyscy inwestorzy w 2019 r. ukończą ponad 210 000 mieszkań.  

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl