Inwestycje.pl

« Powrót

PKN Orlen uruchomił pierwszą stację na Słowacji; do końca roku 9 kolejnych

Grupa Orlen uruchomiła pierwszą stację paliw na rynku słowackim pod marką Benzina. Jeszcze w tym roku pojawi się na Słowacji łącznie 10 stacji tej sieci, podała spółka.

Tym samym PKN Orlen zgodnie z zapowiedziami rozszerzył działalność w segmencie detalicznym o kolejny kraj.

"Zgodnie ze strategią, konsekwentnie rozbudowujemy również segment detaliczny. Wchodzimy na nowy rynek, ale jest on nam bliski i dobrze znany pod kątem oczekiwań konsumenckich i otoczenia konkurencyjnego. Jesteśmy przekonani, że nasze doświadczenie i kompetencje oraz atrakcyjna, szeroka oferta obejmująca także produkty i usługi pozapaliwowe, połączona z silną i rozpoznawalną marką, jaką jest Benzina, zapewnią nam sukces również na Słowacji" - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

Stacja została otwarta w Malackach, nieopodal granicy słowacko-czeskiej. Zgodnie z założeniami biznesowymi, zarówno nowo otwarta stacja, jak i cała słowacka część sieci Benzina ma odpowiadać standardom oferty i obsługi swojego czeskiego odpowiednika. Grupa Orlen, zaopatrując stacje na Słowacji, będzie korzystała przede wszystkim z własnych paliw. W ofercie pozapaliwowej zaś dostępne będą zarówno produkty lokalne, jak i pochodzące z Polski i Czech. 

Zobacz także: PKN Orlen sprowadza do Polski już blisko 50% ropy spoza Rosji

Wejście Benziny na nowy rynek poprzedziły liczne analizy i badania konsumenckie, które pokazały, że oczekiwania i zachowania klientów na Słowacji i w Czechach są dość zbliżone. Na rynku czeskim sprzedaż pozapaliwowa rozwija się bardzo dynamicznie, w ciągu ostatnich sześciu lat sieć Benzina zanotowała 50-procentowy wzrost w tym obszarze, a sprzedaż produktów gastronomicznych wzrosła w tym czasie trzykrotnie, podano również. 

Na rynku słowackim działa obecnie ok. 900 stacji paliw, z których blisko połowa zarządzana jest przez 3 największych operatorów. PKN Orlen poinformował, że jest otwarty na przejęcia większych lub mniejszych sieci, natomiast małym operatorom stacji będzie oferował korzystną współpracę franczyzową.

"Inwestycje w segmencie detalicznym na Słowacji traktujemy jako projekt długofalowy. Krok po kroku zamierzamy zwiększać nasz udział w rynku, aby finalnie stać się tu liczącym się graczem. Dlatego do końca tego roku na Słowacji powinno pojawić się 10 naszych stacji paliw pod marką Benzina" - powiedział wiceprezes odpowiedzialny za działalność detaliczną grupy Unipetrol Tomasz Wiatrak, również cytowany w komunikacie.

Zobacz także: Marża downstream grupy PKN Orlen wyniosła 11,1 USD/b w marcu

Benzina funkcjonuje w ramach Grupy Unipetrol, należącej do Grupy Orlen, prowadząc największą sieć stacji paliw w Republice Czeskiej, liczącą 412 placówek.

Unipetrol jest spółką w 100% zależną od PKN Orlen. Zarządza dwiema czeskimi rafineriami w Litvinovie i Kralupach. W 2018 r. spółka przerobiła 7,6 mln ton ropy.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Paweł Szczepanik przedstawia: FALE ELLIOTTA FAKTY I MITY | Analiza techniczna   Jak inwestować w condohotele