Inwestycje.pl

« Powrót

Poświąteczny pakiet makro

Eurodolar i odczyty

Wczoraj mieliśmy oczywiście dzień wolny, ale formalnie rzecz biorąc ukazał się jeden odczyt: o 16:00 poznaliśmy wiadomość o sprzedaży domów w USA na rynku wtórnym. Wynik to 5,21 mln transakcji przy prognozie 5,30 mln. 
 
Dziś o 10:00 pojawiąs się wiadomości z Polski o marcowej sprzedaży detalicznej, przewiduje się +3,9 proc. r/r. O 14:00 dowiemy się, jak w marcu wyglądała podaż pieniądza M3 w naszym kraju, zaś o 14:30 spojrzymy do Kanady, by poznać dane o sprzedaży w hurcie za luty.
 
O 15:00 czeka nas indeks nieruchomościowy FHFA z USA, o 16:00 natomiast poznamy informację o sprzedaży nowych domów w Stanach. O 16:30 opublikowany zostanie wyprzedzający wskaźnik Conference Board, ale dla Australii. O 22:40 American Petroleum Institute oceni tygodniową zmianę zapasów paliw w USA. 

Zobacz także: Dolar dobrze kończy tydzień
 
Jutro w programie m.in. dane z Polski o produkcji budowlano-montażowej oraz o bezrobociu. Poznamy też niemiecki indeks Ifo. To ważny miernik sentymentu niemieckich menedżerów i analityków. 
 
A co na eurodolarze? Na razie mamy 1,1250. 18 kwietnia rozgrywano minima typu 1,1225 - tak więc z tej perspektywy euro nieco zyskało, ale ogólnie można powiedzieć, że dolar pozostaje silny i nadal jesteśmy w dolnych rewirach konsolidacji, która ciągnie się już ok. 6 miesięcy. Z kolei na GBP/EUR widzimy kurs 1,1545. Notowania od kilku sesji krążą przy wsparciu w tych okolicach, powiedzmy, że chodzi o 1,1520-30. To dolna granica trendu bocznego, który rozwinął się na przełomie lutego i marca. 
 
Na złotym

Jak już podaliśmy wyżej, dziś poznamy dane z Polski o sprzedaży detalicznej. Jutro interesować będzie nas budowlanka. Im lepsze dane, tym lepiej. Pod koniec minionego tygodnia miłym akcentem było to, że agencja Moody's nie obniżyła nam ani ratingu, ani perspektywy. 
 
Zobacz także: Miliardy dolarów danych
 
USD/PLN jest aktualnie na poziomie 3,8070. Od wieczornych godzin 18 kwietnia mamy te mniej więcej rejony, złoty się osłabił - po tym, jak wcześniej testowano 3,7735-65. Na EUR/PLN widzimy 4,2840, także i tu złoty stracił w relacji do minimów z 18 kwietnia, które rozegrano przy 4,2655.

Tomasz Witczak
FMC Management

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Paweł Szczepanik przedstawia: FALE ELLIOTTA FAKTY I MITY | Analiza techniczna   #BIZNESwDRODZE, odcinek 4, Bartosz Kazimierczuk, Tower Investments SA