Inwestycje.pl

« Powrót

Dokonano 1,1 tys. prób wyłudzeń kredytów na kwotę 63,3 mln zł w I kw. 

Wykorzystując cudzą tożsamość, próbowano wyłudzić 1,1 tys. kredytów na łączną kwotę 63,3 mln zł w I kwartale br., poinformował Związek Banków Polskich (ZBP) w 37. edycji raportu InfoDOK.

"Łączna kwota prób wyłudzeń kredytów w I kwartale 2019 r. wyniosła 'tylko' 63,3 mln zł. To wynik znacznie niższy od średniej kwartalnej, liczonej od 2008 r., wynoszącej 99,8 mln zł. Taki poziom wynika z tego, że m.in. odnotowano jedynie 4 próby wyłudzeń na kwotę powyżej 1 mln zł, z czego największa dotyczyła aż 18,4 mln zł i została podjęta na terenie województwa śląskiego" - czytamy w komunikacie. 

W I kw. liczba prób wyłudzeń kredytów wyniosła 1 117 i - jak podano - jest to jeden z najniższych wyników od początku publikacji raportu infoDOK (na 45 kwartałów objętych badaniem). 

Zobacz także: Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyniósł w marcu 2019 r. +26,7%

"Liczba ta wpisuje się w spadkowy trend widoczny od 2015 r. Po raz kolejny najwięcej prób wyłudzeń odnotowano w województwach śląskim i mazowieckim. Statystycznie, w analizowanym kwartale, dziennie podejmowano 12 prób wyłudzeń i próbowano na cudze nazwiska ukraść łącznie 703 tys. zł" - czytamy także. 

W I kwartale 2019 r. baza Systemu DZ wzrosła o 34 117 szt. i na koniec marca zawierała łącznie ponad 1,7 mln szt. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży. Statystycznie do bazy trafiało 379 dokumentów dziennie. Patrząc na dotychczasową historię to zdecydowanie najlepszy wynik I kwartału od 2008 roku - dotychczasowy rekord z 2017 r, został pobity o 4 090 szt., tj. o 13,6%, podkreślono. 

"Zauważalny wzrost liczby zastrzeżeń dokumentów w bankach przekłada się na znaczny spadek liczby przestępstw związanych z posługiwaniem się dokumentami innej osoby. Od 2008 r. dzięki Systemowi Dokumenty Zastrzeżone zablokowano 81,1 tys. prób wyłudzeń kredytów o łącznej wartości 4,5 mld zł" - powiedział Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii, cytowany w komunikacie. 

System Dokumenty Zastrzeżone ZBP to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Zastrzegać dokumenty powinni wszyscy - nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba zrobić natychmiast, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Enea SA, Piotr Olejniczak - Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych, #253 PREZENTACJE WYNIKÓW   Branża windykacyjna Okiem ANALITYKA #41, Wojciech Bartosik