Inwestycje.pl

« Powrót

Produkcja przemysłowa spadła w czerwcu w 20 z 34 działów przemysłu

Spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 20 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) w czerwcu 2019 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

W czerwcu br. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 2,7% w porównaniu z czerwcem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 6,7%, natomiast w porównaniu z majem br. spadła o 5,9%. W okresie styczeń-czerwiec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 5,1% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 6,2%.

"W większości głównych grupowań przemysłowych w czerwcu br. odnotowano spadek produkcji w skali roku. Produkcja dóbr zaopatrzeniowych spadła o 5,3%, dóbr inwestycyjnych - o 3,6%, dóbr konsumpcyjnych trwałych - o 3,3% a konsumpcyjnych nietrwałych - o 1%. Zwiększyła się natomiast nieznacznie produkcja dóbr związanych z energią - o 0,8%" - czytamy w komunikacie. 

Zobacz także: Polscy przedsiębiorcy nie obawiają się sezonu ogórkowego

"Według wstępnych danych w czerwcu br., w stosunku do czerwca ub. roku, spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 20 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji odzieży - 13,5%, metali - o 11,1%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 10,7%, w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 8,5%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 7,4%, mebli - o 6,2%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 6,0%" - czytamy dalej.

Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ub. roku, wystąpił w 14 działach, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego - o 11,1%, napojów - o 6,6%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 3,5%, urządzeń elektrycznych - o 2,7%, podał też Urząd.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Omnichannel przyszłością rynku finansowego   SARE SA, Dariusz Piekarski - Prezes Zarządu, #320 ZE SPÓŁEK