Inwestycje.pl

« Powrót

Wzrostowy początek tygodnia na rynkach surowców

Pierwsza połowa bieżącego tygodnia na globalnych rynkach surowcowych upływa na oczekiwaniu na środową decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych.

Amerykański Fed przyciąga uwagę inwestorów już od wielu tygodni, głównie ze względu na zmianę retoryki na bardziej gołębią. Liczni przedstawiciele tej instytucji wyrażali opinię, że amerykańska gospodarka powinna otrzymać pewną dozę stymulacji od banku centralnego, aby uniknąć większych problemów w przyszłości.

W związku z tym, w ostatnim czasie pojawiały się niezliczone spekulacje na temat możliwej decyzji Fed w sprawie stóp procentowych w lipcu. Bazowy scenariusz zakłada, że po lipcowym posiedzeniu dojdzie do cięcia poziomu stóp procentowych w USA o 25 punktów bazowych. Z uwagą śledzone będą także wszelkie wskazówki Fedu, dotyczące przyszłych działań tej instytucji.

Gołębie nastawienie Fed jakiś czas temu doprowadziło do odreagowania spadkowego na amerykańskim dolarze, jednak ta presja nie utrzymała się na długo, ponieważ inne kluczowe kraje świata i ich waluty stoją w obliczu jeszcze większych wyzwań politycznych i gospodarczych (z Brexitem na czele).

W poniedziałek notowania indeksu dolara wyhamowały zwyżkę, co pozwoliło na wzrosty notowań wielu surowców, ze złotem i pozostałymi metalami szlachetnymi na czele. Zwyżka nie ominęła także rynków ropy naftowej, miedzi, a nawet niektórych towarów rolnych. Niemniej, we wtorek USD umacnia się dalej, czego konsekwencją jest wyhamowanie wzrostów wielu surowców.
Notowania cen ropy Brent, 1M, źródło: Teletrader.com

Warto pamiętać o tym, że obecnie na rynkach surowców, zwłaszcza na rynku złota, aktywność inwestorów jest zmniejszona właśnie ze względu na wyczekiwanie na decyzję Fed. Mniejsza płynność sprawia, że niektóre ruchy cenowe mogą wydawać się chaotyczne i nie mieć większego wpływu na całościowy obraz sytuacji. Natomiast środowa decyzja Fed może przyczynić się do zwiększenia aktywności inwestorów i być początkiem nowego średnioterminowego trendu.
Notowania cen złota, 1M źródło: Teletrader.com


Paweł Grubiak, Superfund TFI