Inwestycje.pl

« Powrót

BM Alior Bank - Raport Rynkowy

Informacje gospodarcze
W kraju:

Nadwyżka sektora rządowego i samorządowego w I kwartale wyniosła 14,5 mld zł, czyli 2,8 proc. PKB - podało Ministerstwo Finansów w opracowaniu kwartalnym. Ministerstwo Finansów wyemitowało obligacje serii OC0521 o wartości 350 mln zł, przeznaczone dla jednostek publicznej radiofonii i telewizji, jako rekompensata z tytułu utraconych opłat abonamentowych - podał resort finansów w komunikacie.

Ze świata:

Dziś o 14:30 w USA podane zostaną dane z rynku pracy za lipiec (stopa bezrobocia ma pozostać na niezmienionym poziomie 3,7%, a zmiana zatrudnienia ma wynieść 162 tys.) Dziś o14:30 w USA podana zostanie informacja o bilansie handlu zagranicznego w czerwcu (konsensus -54,6 mld USD). Dziś o 16:00 w USA podane zostaną dane o zamówieniach na dobra za czerwiec. Bank Anglii (BoE) utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,75 proc. - poinformował bank w komunikacie w czwartek. Donald Trump oświadczył, że będzie nakładał cła na chiński eksport do USA dopóki obydwa kraje nie podpiszą umowy handlowej. Wcześniej amerykański prezydent napisał na Twitterze, że 1 września nałoży kolejne, 10-procentowe cła na towar z Chin o wartości 300 mld dol.

Słabnące PMI przemysłowe, dziś dane z rynku pracy w USA

Wczoraj opublikowano lipcowe odczyty wskaźników PMI dla przemysłu w strefie euro, Niemczech i Polsce i USA (tu także ISM). Lipcowe odczyty są słabsze niż czerwcowe, co psuło nastroje rynkowe. Oliwy do ognia dolał również prezydent
USA D. Trump, który poinformował, że będzie nakładał cła na chiński eksport do USA dopóki obydwa kraje nie podpiszą umowy handlowej. Amerykański prezydent napisał, że 1 września nałoży kolejne, 10% cła na towar z Chin o wartości 300 mld dol. Rentowności amerykańskich 10-latek tąpnęły w obawie o rosnące ryzyko spowolnienia gospodarczego. Na zamknięciu sesji rentowności obligacji USA spadły do 1,892%, najniższego poziomu od listopada 2016 r.

Zobacz także: BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji


Rentowności niemieckich 10-latek spadły do nowego ujemnego minimum na - 0,453%, a krajowe odpowiedniki cofnęły się do 2,20%. Eurodolar w trackie I części wczorajsze sesji tracił, jednak w godzinach popołudniowych zaczął zyskiwać kończąc sesję na pułapie 1,1083. Dla złotego sesja przebiegała pod znakiem wyprzedaży: EUR-PLN wzrósł do 4,3083, a USD-PLN wzrósł do 3,8881. Fala osłabienia jaka przelała się przez globalne rynki akcji, umocniła złoto oraz wyraźnie przeceniła ropę.

Rentowności obligacji 10-letnich USA ponownie zniżkują, osiągając aktualnie okolice 1,84%. Niemieckie odpowiedniki, notują nowe ujemne minima na -0,485%. Umacniają się również krajowe obligacje 10-letnie (rentowności spadają do 2,13%). Na eurodolarze jest spokojniej – kurs powoli rośnie kontynuując wczorajsze odbicie.

Aktualnie EUR-USD znajduje się na poziomie 1,1098. Złoty handlowany jest w okolicy odniesienia względem obu walut. Sesja powinna przebiegać w nastrojach risk-off (o czym także świadczy wyraźny wzrost indeksu strachu VIX), a w popołudniowej jej części inwestorzy poznają dane z rynku pracy w USA za lipiec. Rynek spodziewa się stopy bezrobocia na poziomie 3,7% oraz zmiany zatrudnienia na pułapie +162 tys. Jeśli dane z USA okażą się słabsze od konsensusu to mogą oddziaływać w kierunku poprawy sentymentu rynkowego, gdyż wzrosną oczekiwania rynku na kolejne obniżki stóp procentowych przez Fed.


BM Alior Bank


Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
Paweł Szczepanik przedstawia: PROSTE NARZĘDZIA W ANALIZIE TECHNICZNEJ | Analiza techniczna   startupy.tv| Lesław Sierocki, Companion Sp. z o.o.