Inwestycje.pl

« Powrót

Od zera do milionera, czyli w co inwestować nieduże sumy pieniędzy

Wydaje ci się, że masz zbyt małe oszczędności, by je w cokolwiek zainwestować? Nie masz racji. Sprawdziliśmy, w co i dlaczego warto inwestować nieduże sumy pieniędzy.

Dlaczego warto inwestować nawet małe kwoty

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta: lepiej osiągnąć choćby minimalny zysk, niż chować pieniądze do przysłowiowej skarpety. Niestety osoby o skromnych dochodach często zapominają o tej prostej zasadzie, niesłusznie uważając, że zarabiają zbyt mało, by mogły cokolwiek zainwestować. Samo słowo inwestycje kojarzy się z dużymi kwotami, tymczasem pomnażać można nawet niewielkie sumy. Oczywiście zysk będzie proporcjonalnie mniejszy, ale każdy najmniejszy nawet zysk jest większy niż żaden.

Inwestowanie małych kwot to także dobry sposób na ich oszczędzanie. W ten sposób małymi krokami można dojść do większych pieniędzy. A inwestycja większych kwot przyniesie większe zyski. Nie od dziś wiadomo, że najtrudniej podjąć decyzję o oszczędzaniu i inwestowaniu. Jeśli już wejdzie się na tę drogę, sytuacja finansowa zacznie się zmieniać na lepszą. Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość. Czasem dojście do naprawdę dużych zysków może zająć kilka lat. Wydaje się, że to dużo, ale… czas będzie płynął niezależnie od tego, czy będziemy inwestować czy nie. Czasem warto podjąć długoterminową decyzję.

Fundusze inwestycyjne

To propozycja idealna dla osób, które chciałyby zainwestować, ale nie wiedzą w co. Wykupienie udziałów w funduszu inwestycyjnym to nic innego, jak powierzenie swoich pieniędzy fachowcom. Odtąd to oni będą nimi obracali tak, by przyniosły jak największe zyski. Fundusze inwestycyjne charakteryzują się różnym stopniem ryzyka przy obracaniu pieniędzmi. To klient decyduje, czy woli model aktywny, czy pasywny. Ten pierwszy może potencjalnie przynieść większe zyski, ale też niesie ze sobą duże ryzyko strat. Drugi jest bezpieczniejszy, aczkolwiek zyski z pewnością będą mniejsze. Przy podejmowaniu decyzji o przystąpieniu do funduszu inwestycyjnego warto skorzystać z porady doradcy finansowego. Szczegóły dostępne są między innymi tutaj: www.open.pl/oszczedzanie-i-inwestowanie.

Konta oszczędnościowe

To jedna z najpopularniejszych form oszczędzania i jednocześnie inwestowania pieniędzy. Konta oszczędnościowe są oprocentowane wyżej, niż tradycyjne ROR-y, dostęp do pieniędzy możliwy jest w każdej chwili. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że na konto można wpłacić nawet bardzo małą kwotę. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą powoli odkładać pieniądze, a jednocześnie zarobić na tym choć trochę. Trzeba pamiętać, że takie konta nie przynoszą spektakularnych zysków, ale też nie przynoszą strat.

Lokaty bankowe

Lokaty bankowe są oprocentowane nieco wyżej niż konta oszczędnościowe, jednak tkwi w nich pewien haczyk. Lokatę zakłada się na określony w regulaminie czas. Zerwanie umowy skutkuje utratą odsetek. Założenie lokaty to dobre rozwiązanie dla osób, które mają wolną gotówkę (niekoniecznie dużą) i wiedzą, że w najbliższych miesiącach nie będą jej potrzebowały. To także dobry sposób na oszczędność – pieniądze są zablokowane i nie zachodzi pokusa wydania ich na chwilową przyjemność.

Przy zakładaniu lokaty bankowej warto porównać oferty różnych banków. Jeśli uda się trafić na promocję, oprocentowanie może być dużo bardziej atrakcyjne, niż przy standardowych propozycjach.

Minimalna kwota lokaty to najczęściej 500 złotych. W niektórych bankach można założyć lokatę dwustuzłotową. Inne oczekują przynajmniej tysiąca.

Waluty obce

Rzecz dla cierpliwych, rozsądnych i umiejących śledzić trendy na rynkach finansowych. Tu zasada jest dość prosta – można szybko zyskać, można też szybko stracić. Posiadając konto walutowe i konto w kantorze internetowym nie potrzeba dodatkowych pośredników do handlu walutami. To przeciętny Kowalski decyduje, czy kupić euro czy może meksykańskie peso. On też musi trzymać kciuki za powodzenie swoich inwestycji. Nie ma żadnych zabezpieczeń ani żadnych gwarancji powodzenia.

Na pewno warto kupować waluty krajów, które akurat przechodzą załamanie gospodarcze. Niestety nie można mieć żadnej wiedzy na temat tego, jak długo będzie trwał kryzys i kiedy uda się tę walutę korzystnie sprzedać. Handel walutami wymaga wolnej gotówki, którą można zamrozić nawet na dłuższy czas. Plus jest taki, że można zainwestować nawet bardzo małą kwotę. Ponadto nie trzeba się skupiać na jednym rodzaju waluty.

Złoto

Kruszec szlachetny, który nigdy nie traci na wartości, a umiejętnie handlując, można na nim zarobić. Trzeba jednak pamiętać, żeby kupować złoto w postaci monet lub sztabek, a nie wyroby ze złota, które mają dużą wartość jubilerską, ale niewiele ważą. Tych raczej nie uda się odsprzedać z zyskiem.

Sztabka złota kojarzy się z czymś dużym, ciężkim i drogim. Tymczasem najmniejsza dostępna na rynku sztabka waży zaledwie jeden gram i kosztuje kilkaset złotych. Przy inwestowaniu w złoto trzeba trzymać się prostej zasady: kupujemy wtedy, gdy ogólna sytuacja na rynku jest dobra, wtedy złoto jest względnie tanie. Jego cena rośnie w chwili kryzysu gospodarczego i wtedy najlepiej je sprzedać.