Inwestycje.pl

« Powrót

BM Alior Bank - Raport Rynkowy

Niestety ostatni dni nie zdołały oddalić widma eskalacji konflikt handlowego USA i Chin, co dla rynków finansowych oznaczało utrzymanie fazy risk off. W czwartek Chiny poinformowały, że będą zmuszone podjąć konieczne środki odwetowe, jeśli USA zrealizują swoje zapowiedzi oclenia kolejnych chińskich towarów wartych 300 mld USD rocznie.

W tym kontekście niewiele zmienił wcześniejszy komunikat USA o odroczeniu ceł. W efekcie EUR-USD zanurkował poniżej 1,1100, a w ślad za nim wyraźnie stracił złoty i to zarówno w parze z dolarem jak i euro. Krajowej walucie nie sprzyja awersja do ryzyka na świecie, w tym na rynkach EM, a w dostatku nieco gorszą percepcję mogły zapewniać dane o krajowym PKB za 2q br. Na euro podobnie oddziaływały dane o PKB za 2q w strefie euro co sprawiło, że ruch EUR-PLN był nieco mniejszy. Niemniej notowania obydwu najważniejszych par złotowych były najwyższe w tym roku.

Zobacz także: BM Alior Bank - Raport Rynkowy


Na długu z kolei inwersja krzywej rentowności na świecie postępuje, stanowiąc  coraz większe potwierdzenie ryzyka wystąpienia recesji. Ostatnie dni zapewniły nowe rekordy rentowności na niemieckich Bundach, które osiągnęły w czwartek poziom -0,701%, a amerykańskie Treasuries zeszły z rentownością najniżej od lipca 2016 r., do poziomu 1,527%. W ślad za nimi podążyły także krajowe dziesięciolatki, osiągając w środę rentowność najniższą w historii na poziomie 1,760%.

W piątek sesja rozpoczyna się w podobnych nastrojach co przed czwartkowym krajowym świętem, co sprzyja dalszemu spadkowi rentowności rodzimego długu, ale jednocześnie pozwala na lekkie odreagowaniu złotego. Korekcie mogły sprzyjać wczorajsze lepsze od oczekiwań dane z USA o poziomie sprzedaży detalicznej, choć wskaźnik dla miesięcznej dynamiki produkcji nadal słabnie. Dziś pojawią się z kolei dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, które jednak mogą zejść na dalszy plan wobec eskalacji konfliktu handlowego na świecie. To sprawia, że złoty może dziś nadal pozostawać pod presją, przy jednoczesnym korzystnym układzie długu. Wśród krajowych danych pojawi się dziś inflacja bazowa za lipiec, która prawdopodobnie pokaże wzrost wskaźnika powyżej 2%, co jednak byłoby zgodne z konsensusem i pokrywało się z wcześniejszymi  danymi o przyspieszeniu CPI.

BM Alior Bank


Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
Paweł Szczepanik przedstawia: PROSTE NARZĘDZIA W ANALIZIE TECHNICZNEJ | Analiza techniczna   startupy.tv| Lesław Sierocki, Companion Sp. z o.o.