Inwestycje.pl

« Powrót

Kupujemy używane auto - sprawdźmy VIN i przeprowadźmy dokładne oględziny

Oszuści czają się w każdej branży i nie inaczej jest w przypadku używanych aut. Niestety, handlarze nie mają skrupułów, kłamiąc w ogłoszeniach, prezentując opis stanu technicznego daleki od rzeczywistości. Co gorsza, te nieprawdziwe informacje powtarzają w rozmowach telefonicznych, do końca zachowując pokerową twarz. Jeśli zawierzymy takiej osobie, nie sprawdzając odpowiednio dobrze interesującego nas pojazdu, możemy w przyszłości srogo się rozczarować i narazić na duże koszty. Jak tego uniknąć?

Jak sprawdzić historię samochodu?

Zanim przejdziemy do oględzin auta, musimy najpierw przekonać się, jaka jest jego przeszłość: czy nie było kradzione, uszkodzone, a może ktoś zastawił na nie kredyt? Zdarzają się naprawdę przeróżne przypadki, a osoby za mało przezorne mogą wpaść w niewyobrażalne kłopoty. Musimy też rozróżnić auta kupowane w Polsce i zza granicy. Te z naszego kraju najłatwiej sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Na tej podstawie otrzymamy najważniejsze informacje dotyczące między innymi przeglądów, zarejestrowanego stanu licznika, wszystkich poprzednich właścicieli oraz jego ewentualnych kradzieżach. 

Jeśli zaś sprowadzasz auto z innego kraju, najlepiej sprawdź VIN za sprawą specjalistycznych serwisów jak CarVertical. W ten sposób szybko uzyskamy najważniejsze dane dotyczące auta. Oczywiście, pojazd nabywany w Polsce również można prześwietlić za pośrednictwem podanej strony, rezygnując z wizyty w rejestrze CEPiK. 

Oceniamy stan techniczny pojazdu - co jest najważniejsze?

Kiedy mam już pewność, że zakup konkretnego auta nie będzie się wiązać z przykrymi sytuacjami jak wysokie koszty lub co gorsza - konflikt z prawem, możemy ocenić jego stan techniczny. Jeśli chcemy zrobić to sami, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. 

Wiadomo, że najlepiej kupić nowy samochód i mieć święty spokój, lecz często to niemożliwe przez wysoki koszt takiej transakcji. Jeśli jednak dokładnie sprawdzimy stan używanego pojazdu, poznamy jego historię, to zyskamy pewność, że mamy do czynienia z uczciwą ofertą. Pamiętajmy też, że na rynku istnieje mnóstwo aplikacji służących do analizy numeru VIN, a najlepsze znajdziemy pod adresem www.bestvindecoder.com.